Řešení lékařských přesčasů

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček předloží lékařským odborům do 30. června 2014 návrh na řešení lékařských přesčasů a dalšího vzdělávání lékařů. Ministra k tomu vyzval v sněm Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK).

Ministr uvedl kroky, které hodlá podniknout - prvním jsou jasné kontury nového systému vzdělávání lékařů tak, aby ti, kteří již v létě 2014 ukončí studium, přesně věděli, jak se budou dále vzdělávat. Po absolvování tzv. základního kmene by měli dostat poměrně rozsáhlé kompetence k samostatné práci.

Návrhy dne 2. 5. 2014 zazněly i k řešení přesčasů. Podle ministra by část práce lékařů mohl převzít odborný zdravotnický personál.

Odbory na sněmu dne 28. 4. 2014 probíraly fakt, že se v českých nemocnicích už čtyři měsíce porušuje nová legislativa, která stanoví maximální přesčasy. Česku skončila po téměř deseti letech výjimka a podle evropské směrnice může mít lékař za rok 416 přesčasových hodin, dosud jich míval v průměru 1090.

Podle odborářů by prodloužení výjimky z počtu přesčasových hodin nebylo řešením. Němeček potvrdil, že o výjimce resort neuvažuje a nebude o ni EU žádat. Do pololetí chce mít návrhy řešení připravené.

Primárně je podle Němečka  řešení v rukou managementu jednotlivých nemocnic. Pohotovostní služby by měly být lépe organizovány, aby se například v krajích jednotlivé nemocnice domlouvaly, která bude mít některé příjmové dny a kdy bude mít volnější provoz.

Podle náměstka ministra Toma Philippa se řešení situace bez navýšení peněz neobejde. S tím souhlasí i odbory. Podle nich je lékařů málo, navíc stárnou. Absolventi a mladí lékaři odcházejí do ciziny za vyššími výdělky. Úhradové vyhlášky na poslední roky omezily platby od pojišťoven, vedení nemocnic tak nemohlo počítat s přijetím dalších odborníků.

Sněm LOK vyzval lékaře, aby od 1. července 2014 důsledně dodržovali zákoník práce. Centrála LOK nabádá místní organizace, aby v dohledné době, jak budou dobíhat dohody o pracovní činnosti, je dále už lékaři nepodepisovali, a tak se dál nepodíleli na falšování skutečné situace. Nemocnice nyní řeší nadměrné počty přesčasů tím, že lékař má vedle pracovní smlouvy také dohodu o pracovní činnosti. Tím se nadbytečné přesčasy evidují odděleně. Podle Engela by lékaři měli trvat na tom, že na přesčasy budou mít jen jeden výkaz.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!