Revize tabákové směrnice EU

Poslanci Evropského parlamentu (EP) dne 26. 2. 2014 schválili návrhy na revizi tabákové směrnice EU, jejímž cílem je učinit tabákové výrobky méně atraktivní hlavně pro mladé lidi. Směrnice počítá především s rozšířením povinných zdravotních varování na 65 procent plochy balíčku cigaret.

Podle současné legislativy musí zdravotní varování pokrývat alespoň 30 procent plochy přední a 40 procent zadní strany balíčku. Dle nového textu by tato plocha měla být zvýšena na 65 procent na přední i zadní straně. Varování by také měla mít podobu obrázku, což ve většině členských států v současnosti není pravidlem.

Portál E15 dále uvádí, že Směrnice zároveň požaduje, aby se ve všech zemích zakázala balení obsahující méně než 20 cigaret, která jsou levnější a tedy dostupnější pro děti.

Text ještě musí schválit Rada ministrů, která se jím má zabývat 14. března. Po jeho schválení pak budou mít členské státy dva roky na to, aby směrnici zavedly do vnitrostátních předpisů.

Dvanáct let po zavedení platnosti stávající směrnice zůstává kouření v EU hlavní příčinou smrti, které lze předcházet. Každý rok si kouření vyžádá na 700.000 obětí.

Česká republika se k evropské směrnici staví odmítavě. Prezident Miloš Zeman ale loni na podzim prohlásil, že výsledná podoba směrnice je poměrně dobrá, byť s regulacemi v této oblasti nesouhlasí.

 

Témata: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!