Senát schválil novelu vysokoškolského zákona

Vysokoškolskou novelu, která změní pravidla pro akreditace studijních oborů, Senát schválil beze změn. Navzdory přání některých senátorů neomezil praxi takzvaných létajících profesorů ani neupravil ustanovení o vztazích rektora a děkanů. Novelu nyní dostane k posouzení prezident.

Ministryně školství Kateřina Valachová věří tomu, že všechny záležitosti, které senátoři chtěli opravit, se podaří vyřešit při užívání zákona. "Věřím, že praxe se s tím dokáže vypořádat a že univerzity nebudou zahlceny administrativou," uvedla ministryně.
 
Rektoři měli výhrady vůči tomu, že děkani s nimi budou muset pouze projednat, koho na fakultách zaměstnají. Rektoři ale přitom budou odpovědni za naplňování akreditací školy. Valachová má ale za to, že dohody mezi děkany a rektory budou pamatovat na vyšší odpovědnost rektorů.

Nedostalo se ani na návrh senátorky Evy Sykové, jež chtěla regulovat praxi takzvaných létajících profesorů, kteří jsou zaměstnáni mnohdy jen formálně a nad rámec povolené délky pracovní doby na několika vysokých školách zároveň. Podle Sykové měli mít profesoři nově souhlas mateřské vysoké školy pro zaměstnání na jiné škole. Podle kritiků by to ale bylo omezení v rozporu s Listinou základních práv a svobod, neboť by se týkalo jen části učitelů, nikoli třeba pedagogů ze středních škol.

Novela, která má nabýt účinnosti do čtyř měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů, upravuje mimo jiné odebírání neoprávněně získaných titulů a poplatky za uznávání vzdělání. Sociální stipendium, které mělo vládním návrhem vzrůst z 1620 na 2100 korun, má podle sněmovních úprav novely nově představovat čtvrtinu minimální mzdy.

Vysoké školy by měly být podle novely samostatnější i díky změně akreditací. Nynější akreditační komisi má nahradit nový Národní akreditační úřad, který by nevydával doporučení ministerstvu školství, ale rovnou povolení, a to nikoli pro studijní obory, ale pro určitou oblast. Jednotlivé obory by si pak vysoké školy vypisovaly samy. V souvislosti s tím se pozměnila také úprava rady pro vnitřní hodnocení vysoké školy.

Novela rovněž umožňuje, aby se mimořádným profesorem stal odborník ze zahraničí, jenž by mohl působit i jako garant studijního programu, nebo významný odborník s dvacetiletou praxí. Norma řeší rovněž působení zahraničních škol a jejich poboček v Česku.

 

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!