Speciální robot na výdej léků

Fakultní nemocnice v Hradci Králové otevřela novou lékárnu, v níž léky vydává speciální robot. Výdej léků na recept by díky němu měl být rychlejší a lékárnické služby by pro pacienty v nemocnici měly být dostupnější.

Robotický výdejní systém léků je prvním svého druhu v českých nemocnicích, uvedl ředitel nemocnice Roman Prymula.

Vybudování nové lékárny, nazvané U Modrého robota, přišlo nemocnici na 10,5 milionu korun, z toho pořízení výdejního automatu stálo asi tři miliony korun. Právě v pavilonu interních oborů a jeho ambulancích se léčí nejvíce pacientů.

V praxi fungování robota vypadá tak, že pacient předá lékárníkovi recept s takzvaným QR kódem. Lékárník ho přiloží ke čtečce a robot mu do několika vteřin automaticky požadovanou krabičku léku ze zásobníku podá. Lék pak pacientovi předá lékárník, který místo hledání léku bude mít více času na pacienta. Ani starší pacienti se nemusejí bát, že s nimi bude komunikovat robot. Nutnost zadání QR kódu a následná kontrola lékárníkem by podle nemocnice také měly eliminovat riziko vydání špatného léku. Pokud recept nebude mít QR kód, zadá lékárník údaje o léku výdejnímu automatu ručně.

Výdejní automat má v zásobníků přes 1100 druhů nejvíce předepisovaných léků, jeho kapacita je přes 12.000 kusů balení. V automatu nejsou například opiáty, které se skladují v trezoru, či léky vyžadující uložení v chladu. Celkem má nová lékárna k dispozici asi 3500 položek, v nichž je i sortiment prodávaný bez receptu. Hlavní nemocniční lékárna pak má na skladě více než 6000 položek.

Od 1. června 2015 také lékárna U Modrého robota převezme od hlavní lékárny nepřetržitou pohotovostní službu. I to bude pro pacienty pohodlnější, protože nová lékárna je v sousedství lékařské pohotovosti.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!