Stop chřipce!

Stop chřipce! je název petice na podporu očkování proti chřipce. Pod peticí jsou podepsáni přední čeští vakcinologové a epidemiologové. Ročně na chřipku a její komplikace zemře v Česku 1500 lidí, dvakrát víc, než je počet obětí dopravních nehod za stejnou dobu.

Počty očkovaných v Česku se dlouhodobě pohybují kolem šesti procent, v Německu se každý rok očkuje čtvrtina obyvatel, v USA téměř polovina.

Chřipka není nachlazení, začíná náhle vysokou teplotou, trvá až dva týdny a může ohrozit zdraví i život. Chřipka nemusí být smrtelná. Ale pokud se něco nezmění, počet úmrtí na chřipku nebude nižší ani v roce 2015, uvádějí organizátoři petice předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP profesor MUDr. Roman Prymula, CSc. PhD., vědecký sekretář společnosti profesor MUDr. Roman Chlíbek, PhD. a zástupce ČR v Evropském středisku pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) MUDr. Jan Kynčl, PhD.

Nejvíce ohroženi jsou chřipkou senioři nad 65 let, těhotné ženy, diabetici, kardiaci a další chronicky nemocní pacienti, malé děti a lidé pracující ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Těm všem doporučila vakcinaci Světová zdravotnická organizace (WHO).

Očkování snižuje u seniorů riziko úmrtí v důsledku chřipky o 80 procent, u zdravých dospělých zabrání až v 78 procentech onemocnění chřipkou a u dětí sníží výskyt chřipky až o 91 procent.

Seniorům nad 65 let a chronicky nemocným hradí očkování v plné výši zdravotní pojišťovny, ostatním pojišťovny na vakcínu přispívají ze svých preventivních programů. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je od září do listopadu. Ideální je stihnout očkování do konce listopadu, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky ještě před příchodem chřipkové epidemie.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!