Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) včera zveřejnil předběžné oznámení, že hledá dodavatele programu na vydávání elektronických receptů, které budou povinné od roku 2018. Jak vyplývá z Věstníku veřejných zakázek, jde o zakázku za 61,18 milionu korun bez DPH.

Ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta Českému rozhlasu řekl, že zakázka je konstruována na maximální cenu. „Myslím si, že by neměla stát více než 61, respektive 62 milionů korun,“ sdělil Blahuta rozhlasu.

Vydávání elektronických receptů od konce března 2016 funguje v náhradním režimu. Do té doby nebylo možné e-recepty používat od prosince 2015 kvůli sporu o licenci s původním dodavatelem programu společností Tronevia. Náhradní systém stál včetně servisu na šest měsíců 3,6 milionu korun.

Tronevia v prosinci uvedla, že systémy vytvořila v letech 2012 až 2014, smlouvy na ně vypršely ústavu k loňskému srpnu a dál je provozoval sám bez licencí. Pokračování podpory servisu elektronických agend pak podmiňoval současným podpisem uznání autorských práv, která nejsou vyčíslena a mohou údajně šplhat na stovky milionů korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v lednu prohlásil, že se stát nenechá vydírat naprosto nepřiměřenými finančními požadavky soukromé firmy a poradí si i bez dotyčných konkrétních částí počítačových programů.

V únoru a březnu 2016 pak SÚKL uspěl s odvoláním proti oběma předběžným opatřením, kterými mu Městský soud Praha loni v prosinci zakázal používat e-aplikace, jejichž autorská práva podle svého tvrzení vlastní Tronevia.

Od 1. ledna 2018 budou muset všichni lékaři ze zákona elektronické recepty využívat. Nyní to dělá asi jen šest procent lékařů a vydává je zhruba polovina lékáren. Mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová ČTK před měsícem sdělila, že lékárny by uměly elektronické recepty zpracovat, ale lékaři je málo předepisují. Mluvčí České lékařské komory Michal Sojka k tomu tehdy poznamenal: „Ono to moc doktorů nepoužívá, nepřináší to žádnou výhodu.“

Komora už ministra Němečka vyzvala, aby novelou zákona zrušil pro lékaře povinnost psát elektronické recepty. Stavovská organizace upřednostňuje recepty papírové. Za zavedením povinné elektronické preskripce vidí snahu ospravedlnit stamilionové výdaje na systém elektronických receptů a na centrální úložiště. Motivem může být podle prezidenta ČLK Milana Kubka i snaha zajistit soukromým firmám významný obchod v oblasti IT.

Povinný elektronický recept měla od roku 2015 zavést novela schválená za vlády Petra Nečase začátkem roku 2013. Na povinnost ale nebyl připraven SÚKL, který by musel poměrně nákladně rozšířit centrální úložiště receptů. V říjnu 2014 se zavedení povinnosti odložilo na rok 2018. Elektronický recept je ale kvůli evidenci povinný pro léčivé přípravky s obsahem marihuany. Cílem je mimo jiné zabránit jejich zneužívání.

Zdroj: ČTK

Kategorie