Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se dne 23. 12. 2015 odvolal proti oběma předběžným opatřením Městského soudu v Praze, podle nichž nesmí užívat softwarové aplikace, včetně Centrálního úložiště elektronických receptů. Konopí se ze zákona vydává pouze na elektronický recept, po přechodnou dobu se vydává z rozhodnutí MZ ČR na recept pro návykové látky.

SÚKL nyní vyčká rozhodnutí odvolacího soudu. V případě, že budou předběžná opatření zrušena, neprodleně zprovozní všechny dotčené aplikace.

Předběžným opatřením bylo SÚKL nařízeno zdržet se jakéhokoli užití softwarových aplikací, jako je hlášení distributorů o dodávkách léků, hlášení lékáren o vydaných lécích či hlášení závad jakosti. Dalším předběžným opatřením pak se musel zdržet jakéhokoli užití aplikace eRecept - Centrální úložiště elektronických receptů.

Podle ředitele PharmDr. Zdeňka Blahuty má SÚKL k tzv. konopnému registru vypořádána licenční práva. Servis a podporu mu doposud poskytovala firma Tronevia a.s., která o předběžné opatření požádala. Na základě skutečnosti, že dodavatel přestal ústavu poskytovat součinnost k 30. říjnu 2015, nedošlo k úpravám registru podle aktuálně platné tzv. konopné vyhlášky, uvedl ředitel.

Ředitel Blahuta ke sporům o technologie doplnil, že bezprostředně po svém nástupu v únoru 2016 řešil a narovnával vztahy ústavu s dodavateli. Nechal provést analýzy, výsledky ukázaly "určitou závislost" ústavu na konkrétní společnosti. V rámci narovnání se podařilo narovnat vztahy týkající se registru pro léčivé přípravky s omezením v listopadu 2014. Dodavatelem nebyly uplatněny další nevyřešené záležitosti.

Smluvní podpora kritických systémů SÚKL vypršela k srpnu 2015. SÚKL se následně rozhodl používat dílo Tronevia i bez licencí a spravovat jej sám. To vedlo k výpadkům a poruchám systému, sdělila ČTK Tronevia a.s. s tím, že usiluje o narovnání. Společnost předložila dohodu, na základě které lze okamžitě obnovit běh všech systémů.

Kategorie