SÚKL spustí náhradní řešení pro elektronické recepty

Státní ústav pro kontrolu léčiv spustí náhradní řešení pro elektronické recepty. Nebylo je možné používat od prosince 2015 kvůli sporu o licenci s původním dodavatelem programu společností Tronevia. Náhradní systém stál včetně servisu na šest měsíců 3,6 milionu korun, řekla České televizi mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Tronevia v prosinci 2015 uvedla, že systémy vytvořila v letech 2012 až 2014, smlouvy na ně vypršely ústavu k srpnu téhož roku a dál je provozoval sám bez licencí. Pokračování podpory servisu elektronických agend pak podmiňoval současným podpisem uznání autorských práv, která nejsou vyčíslena a mohou údajně šplhat na stovky milionů korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v lednu 2016 prohlásil, že stát se nenechá vydírat naprosto nepřiměřenými finančními požadavky soukromé firmy a poradí si i bez dotyčných konkrétních částí počítačových programů.

V únoru pak SÚKL uspěl s odvoláním proti předběžnému opatření, kterým mu Městský soud Praha prosinci 2015 zakázal používat e-aplikace vyvinuté firmou Tronevia. S výjimkou e-receptu, o němž dosud nebylo rozhodnuto, může dalších osm aplikací užívat.

Zdroj: ČTK

 

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!