SÚKL zprovoznil úložiště elektronických receptů

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dne 4. 11. 2014 zprovoznil úložiště elektronických receptů.

Lékaři tak mohou předepisovat pacientům léčebné konopí. Výběrové řízení na českého pěstitele léčebného konopí teprve probíhá, zákon ale umožňuje také dovoz konopí pro léčebné použití ze zahraničí.

Léčbu konopím povolil zákon od dubna 2013, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Zatím se jím nikdo legálně neléčil, pacienti byli odkázáni na černý trh a vlastní výpěstky.

Pěstování konopí umožňuje zákon ze dne 20. května 2004, kterým se mění zákon č.167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Nyní má od Ministerstva zdravotnictví ČR oprávnění k dovozu zahraničního léčebného konopí několik subjektů. Podle informací SÚKL bude léčebné konopí v české distribuci k dispozici během několika málo dní.

Přestože dovoz léčebného konopí ze zahraničí nespadá do gesce Ústavu, ten velmi intenzivně komunikuje s nizozemskou regulační autoritou, která přislíbila součinnost v rámci procesu vyřizování relevantních českých žádostí o nákup holandského konopí.

V tendru na českého pěstitele léčebného konopí v prvním kole bylo 16 zájemců, do druhého postoupili čtyři, kteří měli předložit cenovou nabídku. Vítěz by měl být podle dřívějších informací znám do konce roku 2014. Na český trh by měl dodat 40 kilogramů léčebného konopí.

Pro spuštění registru musel ústav vyřešit výhrady k souladu činnosti s platnou legislativou. Musel také řešit nákup licencí k systému.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!