Světový den předčasně narozených dětí

Světový den předčasně narozených dětí se po celém světě bude připomínat 17. listopadu purpurovou barvou.

Celosvětově se předčasně narodí každé desáté miminko, v ČR ročně jde až o 9000 dětí.

Česká republika patří ke světové špičce v péči o nezralé novorozence a míra přežití patří k nejvyšším na světě. Moderní medicína dokáže velmi mnoho a miminka, která často neváží ani půl kilogramu, si rodiče odnášejí domů bez vážnějších následků. Extrémně nezralá miminka tráví na těchto odděleních přitom i několik měsíců. Ke zdárnému vývoji každého předčasně narozeného dítěte je nezbytné jak běžně dostupné medicínské, tak i speciální vybavení. Jde především o pelíšky do inkubátorů, pohodlná křesla na tzv. klokánkování, odsávačky mateřského mléka, teplé deky, oblečení či dudlíky.

Cílem akcí, pořádaných k tomuto dni, je seznámit veřejnost s tématem předčasných porodů a vybrat finanční prostředky na pořízení speciálních pelíšků do inkubátorů, které mají pozitivní vliv na zdárný vývoj nedonošených miminek. Akce připravuje nezisková organizace Dobrotety. Cílem benefičních akcí je zvyšovat povědomí široké veřejnosti o předčasných porodech. Tento porod je skutečný problém, o kterém by se mělo více hovořit.

Součástí kampaně je i odborná konference pro zdravotní sestry, která se připravuje za podpory České neonatologické společnosti ČLS JEP na 13. listopad 2014 v Praze.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!