Světový den spánku

Dne 13. března se stejně jako v předchozích letech uskuteční Světový den spánku, který pořádá Světová asociace spánkové medicíny. K této aktivitě se připojuje i Česká lékárnická komora a lékárníci v České republice.

Heslem kampaně v roce 2015 je „Dýchejte snadno, spěte dobře“.

Lékárníci pacienty v lékárnách upozorní na různé poruchy spánku, syndrom spánkové apnoe a především dodržování spánkové hygieny, která je základem zdravého a kvalitního spánku. Značná část pacientů totiž stále preferuje místo spánkové hygieny užívání různých léků, se všemi z toho vyplývajícími důsledky.

Spánek je nedílnou součástí lidského života. Trávíme v něm téměř 1/3 života. Fyziologický spánek je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou řadu dalších pochodů, jako je paměť, koncentrace, učení, myšlení a také pro mnoho dalších metabolických procesů. Dospělý člověk by měl spát přibližně 6 – 8 hodin denně.  Až u 40 % dospělých se vyskytují spánkové obtíže. Přibližně u 10 % z tohoto počtu se jedná o potíže trvalé.

Poruchy spánku lze rozdělit na nespavost, nadměrnou spavost (především narkolepsie), poruchy spánku způsobené tzv. jet lag syndromem – cestováním přes časová pásma a směnným provozem, parasomnie (např. náměsíčnost a noční můry), poruchy s pohyby ve spánku (např. syndrom neklidných nohou, skřípání zuby) a další (odlišná délka spánku, chrápání, mluvení ze spánku).

Mnoho z těchto poruch je možné příznivě ovlivnit právě dodržováním spánkové hygieny, jejíž zásady pacientům vysvětlílékárníci nejen u příležitosti letošního Světového dne spánku.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!