Systém na výplatu sociálních dávek

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) začne v říjnu 2014 hledat firmu, která mu dodá systém na výplatu sociálních dávek. Je to systém, který se před dvěma lety snažil přepracovat ministr Jaromír Drábek.

Výplatu dávek od roku 2014 dočasně zajišťuje společnost OKsystem, k níž se MPSV ČR muselo vrátit po nepovedeném Drábkově experimentu. Tým ministryně Michaely Marksové se rozhodl vypsat otevřenou soutěž, přestože uvažoval i o tom, že by stát mohl celou firmu OKsystem koupit. A že by pak přes ni, její programy a experty, systém provozoval sám. Bylo to jedno z mnoha řešení.

Zakázka bude mít hodnotu 1,8 miliardy Kč, vedení ministerstva ale předpokládá, že v soutěži cenu výrazně srazí. Podobně jako jsou podle šéfa IT Baxy podobné systémy levnější v Německu nebo v Rakousku.

MPSV ČR také počítá s tím, že výplata dávek bude technicky fungovat jinak než doteď: zatímco od 90. let si stát kupoval tuto službu na klíč, nově by vítěz zakázky systém vyvinul a pak ho předal ministerstvu. Takže například úpravy nutné vždy, když se změní zákony, by si pak už úřad zajišťoval sám, což by mělo být podle ministerských propočtů levnější.

Před tímto řešením varuje Jiří Procházka, spolumajitel OKsystemu. Podle jeho vyjádření, zahájit vývoj zcela nového systému je nehospodárné a velmi riskantní, odkazuje dále na plán exministra Drábka. Zněl zpočátku zajímavě: vystavět nový systém, levnější než OKsystem, který službu zajišťoval od 90. let. Drábek se ovšem vyhnul veřejné soutěži - přes dodatky „napasoval“ zakázku na už existující smlouvy, které se ovšem týkaly něčeho zcela jiného. A výplata tak přešla pod firmy, z nichž některé měly vazby na Drábkova náměstka Vladimíra Šišku, dnes v této kauze obviněného protikorupční policií z machinací. Po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se nakonec ministerstvo muselo od ledna 2014 vrátit k OKsystemu. Že se systém pod Drábkem proti původním předpokladům pětkrát prodražil, potvrdil nedávno i Nejvyšší kontrolní úřad. Drábek reagoval, že kontroloři chybně sečetli náklady na výplatu dávek a celkové náklady na ministerské IT.

Vítěz říjnové zakázky by mohl nový systém spustit naostro od roku 2017 - to kvůli vývoji systému a testování. Systém výplat si totiž nemůže dovolit kolaps: ročně jím projdou dávky za 80 miliard Kč.

Výběrové řízení mohlo vyhlásit již minulé vedení úřadu, po prezidentském ministru Františku Koníčkovi totiž z roku 2013 zůstaly podklady, jak má nový systém fungovat. Podle ředitele IT Baxy ale příliš kopírovaly to, co dnes dělá OKsystem, takže ostatní firmy by prý byly znevýhodněné.

Ministerstvo předpokládá, že o soutěž na dávkový systém bude velký zájem. Například spolumajitel OKsystemu Procházka potvrdil, že se jeho firma do tendru určitě přihlásí.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!