Tripartita o zdravotnictví a o sociálních službách

Zástupci Vlády ČR, zaměstnavatelů a odborů se na jednání dne 22. 4. 2014 zaměří především na situaci ve zdravotnictví. Tripartita má zároveň v plánu jednat i o změnách ve financování sociálních služeb, nových opatřeních na podporu zaměstnanosti či o strategii konkurenceschopnosti České republiky.

Podle podkladů pro tripartitu se zdravotnictví potýká z minulých let s dopady zvýšení DPH i s restrikcemi v úhradové vyhlášce. V roce 2014 navíc nemocnice přijdou o 2,1 miliardy Kč po zrušení poplatků od pacientů. Vláda ČR rozhodla o zvýšení odvodu zdravotního pojištění, které platí za děti, nezaměstnané, studenty či důchodce stát.

Ministerstvo zdravotnictví ČR navrhuje i další opatření ke zlepšení situace systému. O nákupu přístrojů má rozhodovat komise, nákladná péče se má soustředit do specializovaných center, zdravotní pojišťovny mají zmenšit provozní fond a spolupracovat při revizích.

Tripartitu bude zajímat i příprava změn ve financování sociálních služeb. Dotace mají rozdělovat místo ministerstva práce kraje. Původně měly o penězích pro poskytovatele péče rozhodovat už od roku 2012. Asociace krajů si ale vyžádala dvouletý odklad, v roce 2013 se změna odsunula o další rok na leden 2015.

Ministři, zaměstnavatelé a odboroví předáci projednají i kroky na podporu zaměstnanosti. Ministryně práce plánuje například příspěvky na sdílená místa či k umístění lidí, jimž hrozí ztráta práce.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!