Nahlášených případů týrání dětí v roce 2014 meziročně přibylo o více než desetinu na 8 478. Vyplývá to z údajů zveřejněných Mnisterstvem práce a sociálních věcí ČR (MPSV). Šest dětí kvůli týrání zemřelo a 240 skončilo v nemocnici. Podle Nadace Naše dítě, která týraným či jinak ohroženým dětem pomáhá, jsou ale případy, které se dostanou na veřejnost, jen špičkou ledovce.

V roce 2013 bylo nahlášeno 7527 případů týrání, zneužívání nebo zanedbávání dětí a v roce 2014 počet vzrostl o dalších 951 případů, tedy zhruba o 12 procent. Největší podíl měl na růstu počet případů zanedbávaných dětí, který stoupl téměř o pětinu na 5484. Několikanásobně vzrostlo množství dětí zneužitých pro dětskou pornografii, a to ze 33 v roce 2013 na 87 v roce 2014. Ubylo pouze případů tělesného týrání z 859 v roce 2013 na 787, tedy o osm procent.

Snížil se také počet dětí, které v důsledku týrání zemřely. V roce 2013 zaznamenalo MPSV devět úmrtí, v roce 2014 šest. Výrazně, o čtvrtinu, ale meziročně přibylo hospitalizovaných dětí - ze 192 na 240. Stovky dětí rovněž každoročně trpí kvůli týrání a zneužívání posttraumatickou stresovou poruchou, kdy oběť prožívá traumatickou událost znovu a znovu ve snech nebo myšlenkách.

Prezidentka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová uvedla, že zvýšení počtu případů ukazuje i na nárůst všímavosti části veřejnosti, která násilí na dětech mlčky nepřehlíží. To vidí jako jednu z cest, jak zabránit utrpení dětí. Podle vedení nadace, která pomáhá týraným dětem a stála třeba za vznikem Linky bezpečí, ale bude týraných daleko více, než se podaří úřadům odhalit. Násilí na dětech je stále vnímáno ve společnosti jako součást výchovy, doplnila Baudyšová.

Ředitelka nadace Monika Šimůnková připomněla, že výše uváděná čísla dokládají potřebnost vzniku komplexního systému péče o týrané a zneužívané děti, jenž by byl financován i ze strany státu a který by v případě podezření začal s celou rodinou pracovat, aby v ní došlo k co nejmenší újmě do budoucna. V případě týraných a zneužívaných dětí je důležité zaměřit se na to, jak systémově s případy pracovat, respektive jak jim předcházet.

Největší část týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí pochází podle údajů MPSV z neúplných rodin. Většinou jde o děti ve věku od šesti do 15 let, které tvoří více než polovinu zaznamenaných případů. Nejčastějším oznamovatelem možného týrání jsou školy či zdravotnická zařízení a pak policie nebo jiné státní orgány. Ve většině případů, zhruba ve dvou třetinách, úřady uložily ambulantní poradenství a ve více než desetině bylo podáno trestní oznámení. Přes 1200 dětí bylo rodičům odebráno, a poté umístěno v ústavní péči, náhradní rodinné péči či u příbuzných - prarodičů nebo třeba dospělých sourozenců.

Kategorie