Dospělých s vrozenou srdeční vadou v Česku postupně přibývá a spolu s tím roste i potřeba odborné péče pro takové pacienty. Aktuálně je u nás asi 25 tisíc dospělých pacientů a k tomu zhruba 10 tisíc dětí. V příštích 30 letech by ale jejich počet mohl stoupnout až na 60 tisíc. Důvodem je především lepší zdravotní péče, díky které se pacienti dožívají vyššího věku.

Dětí s vrozenou srdeční vadou se podle kardioložky Jany Rubáčkové Popelové rodí stále zhruba stejně, tedy asi jedno dítě ze sta. Díky lepší diagnostice a péči ale přibývá dospělých pacientů, kteří se mohou dožít i více než 60 let. V minulosti podle kardioložky přežívalo kolem 60 procent dětí, nyní je to až 90 procent.

Kardiologové upozorňují, že by lidé, kteří se se srdcem léčili v dětství, neměli podcenit kontrolu v dospělosti. „U některých pacientů dochází ke zhoršování vady. Jedna operace někdy nestačí a musí být druhá, třetí, čtvrtá, takže pravidelná kontrola u těch pacientů je zásadní,“ upozorňuje primář Kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce Petr Neužil.

Právě ta se na vrozené nemoci srdce zaměřuje: v databázi má celkem přes 3300 těchto pacientů. „Od roku 2005 jsme v Nemocnici Na Homolce provedli více než 970 operací vrozených srdečních vad u dospělých, z toho u poloviny se jednalo o složité komplexní a vzácné srdeční vady. U komplexních vad šlo často již o několikátou operaci srdce v životě nemocného. Přesto činila úmrtnost do 30 dnů po operaci jen 1,16 procenta. To je výsledek srovnatelný s nejprestižnějšími světovými centry,“ uvedla kardioložka Rubáčková Popelová. 

Vrozená srdeční vada je anomálie srdce, která je přítomná už při narození. V jednodušších případech, jako jsou například defekty v přepážce mezi síněmi, může pacient přežít bez operace. U komplexních vad může třeba zcela chybět přepážka mezi srdečními komorami nebo nefunguje některá z chlopní.

 

Kategorie