V Kroměřížské nemocnici stoupnou platy o 10 %

Všichni zaměstnanci dostanou od tohoto měsíce přidáno deset procent do mzdových tarifů, už před Vánocemi je tedy čeká vyšší výplata, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Veronika Klímová.

Nemocnici zřizuje Zlínský kraj, má 784 zaměstnanců. Zvýšení mezd ji bude stát měsíčně dva miliony korun více. "Průměrná mzda v nemocnici byla k 30. září 26.973 korun," uvedla mluvčí. Nemocnice byla na konci července v zisku deset milionů korun, loni hospodařila se ziskem 16 milionů korun.

Mzdy vzrostly také ve Vsetínské nemocnici. "Na základě podrobné analýzy vývoje ekonomiky do konce roku lze předpokládat, že i rok 2016 skončí v kladných číslech a navážeme tak na pozitivní výsledky předcházejících dvou let. Představenstvo společnosti analyzovalo i personální vývoj a rozhodlo o mimořádném navýšení tarifních mezd zdravotnických pracovníků od 1. 10. 2016. Konkrétně navyšujeme tarifní mzdu lékařů o tři procenta, tarifní mzdu u ostatních zdravotnických pracovníků o pět procent," sdělila předsedkyně představenstva Vsetínské nemocnice Věra Prousková. Podle ní teď nemocnice očekává znění úhradové vyhlášky pro příští rok.

"Ministerstvem zdravotnictví je přislíben takový růst úhrad za péči, který by měl pokrýt zvýšené náklady odpovídající desetiprocentnímu růstu tarifních mezd zdravotnických pracovníků od 1. ledna 2017. Ihned po jejím vydání zahájíme její analýzu a kalkulace budoucích výnosů. Našim cílem je samozřejmě dostát slibu, který byl zdravotníkům ministerstvem dán. K 1. lednu 2017 lze tedy očekávat další zvýšení mezd," uvedla Prousková.

Na úhradovou vyhlášku čeká i Uherskohradišťská nemocnice. "Pokud budeme mít dost financí z úhradové vyhlášky, dodržíme podepsané memorandum a navýšíme od 1. 1. 2017 tarifní složku mzdy o deset procent u zdravotníků," řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Ve zlínské krajské nemocnici dostal podle mluvčí Karly Havlíkové střední zdravotnický personál v lednu přidáno pět procent. "V květnu bylo další navýšení a od ledna 2017 se očekává další podle úhradové vyhlášky," řekla Havlíková.

Vsetínská i Uherskohradišťská nemocnice hospodaří stejně jako loni v kladných číslech. Zlínská krajská nemocnice byla na konci srpna ve ztrátě asi 15 milionů korun, podle vedení kraje to způsobilo nedostatečné financování léků speciálních center. Nemocnice by i letos měla hospodařit se ziskem, loni činil 8,5 milionu korun. Kvůli podezření z trestné činnosti související s hospodařením zasahovala ve zlínské nemocnici před dvěma týdny policie.

Od letošního září již stouply platy učitelů o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou mzdy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22.000 vojáků.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!