Veřejné slyšení proti rušení dětských praktiků

Petici proti rušení oboru praktický lékař pro děti a dorost podepsalo více jak 140 000 občanů. Ve středu 26. dubna 2016 předali petici poslancům. Při té příležitosti proběhlo v Poslanecké sněmovně veřejné slyšení, na kterém zaznělo mnoho argumentů proti rušení lékařského oboru.

Předsedkyně petičního výboru zdůraznila, že počet podpisů je skutečně neobvykle velký. Peticí se podařilo obrátit k tématu pozornost všech zákonodárců.

Jak přítomní lékaři, tak občané, kteří petici podepsali, zdůrazňují jak velkou chybou by bylo zavedený, úspěšný a prospěšný obor Praktické dětské lékařství zrušit. V oboru, který je dnes pátým největším mezi všemi lékařskými obory, pracuje více jak 2 tisíce lékařů. Zajímavé je, že v nemocnicích na dětských odděleních pracuje pouze polovina, tedy asi jeden tisíc lékařů.

Obor praktické dětské lékařství má své vlastní vzdělávání. Během čtyř let přípravy se mladí lékaři seznamují s péčí o děti v nemocnicích i v ordinacích praktiků v terénu. Díky tomu jsou po atestaci připraveni otevřít si vlastní ordinaci a samostatně v ní pracovat. O obor je zájem. Vedoucí katedry PLDD MUDr. Hana Cabrnochová to doložila na počtech mladých lékařů, kteří se do oboru PLDD hlásí i těch, kdo v něm již atestovali. Představila také model, podle kterého by mohli být v budoucnosti připravování dětští lékaři jak pro týmovou práci v nemocnicích, tak pro samostatnou práci v primární péči, v samostatných ordinacích. Návrh ukazuje i možnost snadného a rychlého přechodu mezi pediatrem z nemocnice a pediatrem v samostatné praxi.

Poslanci argumenty petice pozorně vyslechli. Zpravodaj petičního výboru poslanec Holeček se závěrem postavil jednoznačně na stranu autorů petice a přislíbil podporu zachování oboru praktických dětských lékařů a jejich řádného vzdělávání.

 

 

 

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!