Více peněz do nemocnic i ambulancí

Nejen do nemocnic, ale také do soukromých ambulancí by měly směřovat prostředky, které zdravotnictví získá od ledna roku 2016 navýšením odvodů státu. Shodli se na tom dne 9. 6. 2015 ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se zástupci Koalice soukromých lékařů. Lékaři předloží ministrovi své propočty k navýšení, ministerstvo je zanalyzuje a za měsíc se znovu sejdou.

Stát odvádí zdravotní pojištění za děti, nezaměstnané či důchodce. Celkem ho platí za téměř šest milionů lidí. Měsíčně za osobu hradí 845 korun. Od ledna 2016 se má částka podle návrhu zvýšit na 904 korun.

Ambulantní péče zaměstnává tisíce lékařů a sester a oni nemohou být vyjmuti z toho navýšení, uvedl po schůzce ministr. Připomněl, že zdravotní péče neposkytují jen nemocnice, ale také ambulance, ať je to primární péče, nebo ambulantní specialisté. Bez navýšení nemůže stabilně fungovat ani nemocniční, ani ambulantní sféra, dodal.

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) do příštího jednání propočítá, jakým způsobem by ambulancím mohlo přidat. Tam to půjde jinak než v nemocnicích, zřejmě přes seznam výkonů a přes režie, které odrážejí právě personální náklady.

Mluvčí Koalice soukromých lékařů Vladimír Dvořák dohodu potvrdil. Hlavní návrh lékařů je, že by se měla obecně navyšovat platba za práci lékaře a režii lékařských zařízení, ať už to jsou zařízení ambulantní nebo nemocniční. Dvořák zdůraznil, že soukromí lékaři v žádném případě nestojí proti lékařům nemocničním, odmítají jen to, aby selektivně se zvyšovaly jejich platy, místo aby se v seznamu výkonů zvýšilo ocenění práce lékařů.

Ministr projevil spokojenost s tím, jak konstruktivně lékaři k jednání přistoupili, byť se s nimi na všem neshodl. Praktičtí lékaři pro děti a dorost (PLDD), kteří jsou členy koalice, nesouhlasí s tím, aby pediatrie v ambulancích a nemocnicích se ve vzdělávacích programech sloučila do jednoho oboru. Místopředseda sdružení Milan Kudyn předal ministrovi petici s desítkami tisíc podpisů občanů, kteří lékaře v požadavku zachovat členění pediatrie podpořili.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!