Důchody se v roce 2016 podle automatické valorizace zvedly jen o průměrných čtyřicet korun. Podle nového zákona, který předkládá Vláda ČR, by ale ministři mohli bez souhlasu Parlamentu přidat zhruba 200 korun. Vláda by podle některých poslanců neměla mít takovou pravomoc.

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k lednu o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Jenže inflace byla v roce 2015 nízká, a tak je růst podle zákona pouze 40 korun.

Koaliční rada se usnesla na tom, že vláda by měla mít zmocnění navýšit penze v případě nízké valorizace. To zmocnění by ale mělo mít strop – v tuto chvíli je shoda na částce 1,7 procenta, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 1,7 procenta by znamenalo průměrně asi 193 korun na důchod.

S opozičními hlasy ale vláda pravděpodobně počítat nemůže. Opozice totiž trvá na tom, že by vláda měla důchody navyšovat pouze tehdy, když návrh projde Poslaneckou sněmovnou PČR a Senátem PČR. Podle opozice je to velká položka a není dobré, aby vláda rozhodovala podle toho, co ji napadne.

O nahrazení nízké valorizace hlasoval Parlament ČR i v roce 2015. I když existovalo několik variant a návrhů, dostanou nakonec důchodci na začátku roku 2016 jednorázově 1200 korun.

Vláda původně počítala s 600 korunami ještě před Vánocemi, to se změnilo na 900 korun po Novém roce, které Výbor pro sociální politiku zvýšil na 1 000 Kč. Konečná částka činí 1200 korun.

Jednorázový příspěvek v únoru 2016 dostane 2,9 starobních a invalidních důchodců, kterým stát vyplatí skoro 3,5 miliardy korun.

Prezident ČR Miloš Zeman uvedl, že by důchody měly být ještě vyšší. Pokud se říká, že průměrná mzda u nás vzrostla o tisíc korun, tak podle platného valorizačního schématu by starobní důchody měly vzrůst o třetinu růstu průměrné mzdy – jestli umíme dobře počítat, tak je to 333 korun měsíčně, uvedl. Takový nárůst penzí by mohl přijít v roce 2017.

Kategorie