Vláda ČR pomůže zraněným občanům Ukrajiny

Vláda ČR se zapojí do mezinárodní humanitární pomoci vůči Ukrajině. Zranění budou ošetřeni a léčeni v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Hospitalizováni budou ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, Fakultní nemocnici v Motole, Ústřední vojenské nemocnici a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Pacienti byli vybráni ve spolupráci s paramediky z mise Člověk v tísni.

Program MEDEVAC, který je v gesci Ministerstva vnitra ČR, slouží především k léčbě vážně nemocných dětí z oblastí postižených válkou či jinými krizemi, kterým nebylo možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Program spravuje Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí, zdravotnictví a obrany. Funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření pomoci do severní Afriky schválila vláda na návrh Ministerstva vnitra ČR v červnu loňského roku.

Od roku 1993 bylo v rámci programu MEDEVAC léčeno celkem 165 pacientů (převážně dětí) z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (7), Libye (17) a Myanmaru/Barmy (3) a Sýrie (14).

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!