Výrobce léků Bayer posiluje

Německá farmaceutická společnost Bayer koupí za 14,2 miliardy dolarů (asi 280 miliard korun) divizi výroby volně prodejných přípravků pro péči o zdraví amerického konkurenta Merck & Co. Bayer se tak stane druhým největším světovým dodavatelem léků, na které není nutný lékařský předpis. Jedničkou na tomto trhu je americká společnost Johnson & Johnson.

Transakce ještě musí získat souhlas ze strany regulačních orgánů. Její dokončení se očekává ve druhé polovině letošního roku.

Divize Mercku vyrábí například ochranný krém proti slunci Coppertone či přípravek proti alergii Claritin. Mezi nejznámější produkty společnosti Bayer patří přípravek proti bolesti Aspirin. Společnost nabízí například i prostředky pro péči o pleť Bepanthen a krémy proti mykózám Canesten.

Transakce je další z řady velkých akvizic ve farmaceutickém sektoru. Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals v dubnu 2014 například podala nabídku na převzetí amerického výrobce botoxu Allergan za zhruba 47 miliard dolarů.

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca v dubnu 2014 odmítla nejnovější návrh na převzetí od amerického farmaceutického obra Pfizer ve výši 106 miliard dolarů. Předpokládá se ale, že Pfizer bude o spojení obou firem nadále usilovat.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!