Výuka resuscitace na základních školách

Česká resuscitační rada (ČRR) chce prosadit zavedení výuky resuscitace na základních školách. Podle záchranářů by bylo ideální, aby děti od přibližně 12 let měly každý školní rok dvě hodiny nácviku první pomoci.

Podle předsedy resuscitační rady AnatolijeTruhláře by bylo ideální, aby děti od přibližně 12 let měly každý školní rok dvě hodiny nácviku první pomoci. Dále uvedl, že děti jsou schopné si dobře zapamatovat co se jim říká a jsou také schopné to šířit i ve svých rodinách. Další důvod je, že většina srdečních zástav vznikne v domácím prostředí a pokud je dítě přítomné, tak může být tím, kdo příbuzného zachrání. Podle něj je prokázané, že děti jsou schopné srdeční masáž účinně provádět od 12 let, i menší školáci jsou schopni zavolat linku 155.

Podle Truhláře je při záchraně života zásadní srdeční zástavu rozpoznat, člověk při zástavě ztrácí vědomí a abnormálně dýchá. V takové situaci je nutné zavolat linku 155, druhý krok je zahájit srdeční masáž, což u dospělých stačí k tomu, aby mozek přežil do doby, než záchranná služba obnoví srdeční činnost. Poskytovat umělé dýchání by u dospělých měli pouze lidé, kteří prošli nějakým kurzem.

Odborníci doporučují srdeční masáž provádět frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu do hloubky pěti až šesti centimetrů, pokud je na místě více lidí je vhodné se po dvou minutách vystřídat. Srdeční zástava postihuje v Evropě zhruba půl milionu lidí ročně, více než 350.000 lidí nepřežije. Nejčastější příčinou srdeční zástavy je u dospělých onemocnění srdce, u dětí pak tonutí nebo úrazy. V případě, že člověk nedostane žádnou laickou pomoc, je šance přežití velice malá. První pomoc počet přežití zvyšuje asi trojnásobně.

ČRR dne 17. 10. 2014 uspořádala v celé České republice několik osvětových akcí, například v Hradci Králové si resuscitaci vyzkoušely na čtyři stovky školáků. Další akce se konaly například v Praze, Plzni, Třebíči a Písku.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!