Výzva Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR

Rada Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS) vyzvala dne 27. 10. 2015 všechny ambulantní specialisty, aby nepodepisovali úhradové dodatky od zdravotních pojišťoven, pokud budou ve znění daném úhradovou vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR). Ambulantní specialisté nejsou spokojeni s částkou, kterou jim zdravotní pojišťovny mají v roce 2016 platit za léčení. 

SAS chce pro své členy dosáhnout lepších podmínek, oslovilo už s návrhem všech sedm zdravotních pojišťoven. Pokud pojišťovny požadavku lékařů nevyhoví, neznamená to podle předsedy sdružrní MUDr. Zorjana Jojka, že by ambulance začaly od pacientů vybírat v hotovosti. SAS je přesvědčeno, že se podaří dosáhnout úhrad lepších, než stanoví vyhláška. Pokud se to nepodaří, mohou se ambulance dostat kvůli poklesu příjmu do finančních potíží, tvrdí.

Podle SAS není žádný důvod souhlasit s tím, že úhrada práce ambulantních specialistů bude stagnovat, nebo se zvýší proti roku 2015 jen o jedno procento.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) úhradovou vyhlášku považuje z hlediska výše úhrad za maximum možného. Jejich další navýšení by vedlo k destabilizaci hospodaření VZP v roce 2016.

Podle seznamu výkonů se od roku 2016 zvyšuje cena lékařské práce o deset procent. Úhradová vyhláška s tím podle SAS ale nepočítá. Návrhy zdravotních pojišťoven neodpovídají údajně ani slíbenému tříprocentnímu navýšení úhrad.

Úhradová vyhláška vyšla ve Sbírce zákonů 23. října 2015. Podle novely zákona musejí nově být smlouvy podepsané i zveřejněné, aby platily. Ve  všech zdravotních pojišťovnách musí schválení projít správními radami, které nezasedají nikdy dřív, než je hotová úhradová vyhláška. Podle SAS mají zdravotní pojišťovny čas na to, aby argumenty ambulantních specialistů zohlednily a daly ambulancím vstřícnější nabídku.

Rada SAS v prohlášení uvádí výhrady k příloze úhradové vyhlášky, podle které navrhly pojišťovny úhradové dodatky. Hodnota bodu pro rok 2016 je 1,03 Kč, tedy o haléř méně, než v roce 2015. Úhradový vzorec je prý příliš komplikovaný a je limitován průměrnou úhradou pojištěnce v roce 2014. Pokud nepůjde o pacienta o více než pětinásobně dražšího než ostatní, práce lékaře nemá být vůbec zaplacena, uvádí se v prohlášení.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!