Ministerstvo zdravotnictví poté, co nenašlo shodu s organizacemi zdravotních sester, samo rozhodlo, jak upravit jejich vzdělávání.

Chceme tak co nejrychleji doplnit stavy v nemocnicích, řekl ministr Svatopluk Němeček. Odbory i lékařská komora vytýkají ministerstvu zpoždění v přípravě legislativy. Vedle platů je podle nich nutno řešit právě vzdělávání a kompetence sester. „Návrh pošleme do vlády v průběhu března 2016 , aby se situace rychle řešila. Myslím si, že jde o poměrně přelomovou záležitost, která by mohla napomoci odstranit nedostatek zdravotních sester v ČR,“ uvedl. Na přípravě normy se podílela ministerstva zdravotnictví a školství.


Základem zůstane studium na středních zdravotních školách. Absolvent nebude mít jako dosud titul zdravotnického asistenta, ale pracovně se navrhuje název praktická sestra. Bude následovat rok dalšího studia na vyšší odborné škole, poté by absolvent získal titul všeobecná sestra a měl by prakticky všechny samostatné kompetence zdravotní sestry. Současní zdravotničtí asistenti, kterých jsou zhruba tři tisíce, dostanou možnost doplnit si rok studia na vyšší odborné škole, a získat tak kompetence všeobecné sestry.


Ministr připomněl, že z původního středoškolského vzdělání, kdy absolvovala plně kompetentní zdravotní sestra, se přešlo v minulých letech na systém, kdy sestra pro plné kompetence musí mít vysokou školu. „De facto to znamená, že musí studovat sedm let, a je to jeden z důvodů, proč sestry z nemocnic utíkají,“ poznamenal.


Němeček podle svých slov vidí dvě dlouhodobé cesty řešení nedostatku personálu. První cestou je zvyšování finančního ohodnocení pracovníků, když letos už podruhé stouply tarifní platy v nemocnicích o pět procent a za dva roky celkem o deset procent. Tou druhou cestou je vzdělávání lékařů i sester. Zákon o vzdělávání lékařů schválila minulý týden bez problémů legislativní rada vlády a Němeček věří, že po rychlém projednání ve vládě se dostane ještě na únorovou schůzi Poslanecké sněmovny.

Zdroj: ČTK