Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že nebezpečné infekční onemocnění spalničky by se mohlo kvůli nedostatečnému očkování na mnoha místech světa opět výrazně rozšířit. Cíl úplného vymýcení této nemoci, který si WHO stanovila, se tak opět odsouvá.

Celosvětově se počet úmrtí na spalničky v roce 2012 pohyboval kolem 122 000, v roce 2013 se však zvýšil na 145 000. Celkově se od přelomu tisíciletí podařilo snížit počet úmrtí na tuto chorobu o 75 procent. To však zdaleka nedosahuje stanoveného cíle 95procentního snížení do roku 2015.

Hlavním důvodem je podle WHO především neúspěch při snaze o zvýšení proočkovanosti obyvatelstva především v Africe, ale i v Indii a Pákistánu. Míra ochrany obyvatelstva očkováním se v celosvětovém průměru pohybuje prý kolem 83 procent. Podle zdravotnických expertů je ale k úspěšnému vymýcení spalniček potřeba alespoň 95procentní proočkovanost populace.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé, virus se snadno šíří vzduchem. Mezi první projevy onemocnění patří kašel, zánět spojivek a rýma. Později se objeví vyrážka, která se šíří z obličeje na celé tělo. V České republice je díky očkování výskyt spalniček minimální. Naposledy se objevily na počátku roku 2014 v Ústeckém kraji. V zemích, kde vakcinace není zavedena, jsou spalničky nebezpečným onemocněním, které je vedle podvýživy nejčastější příčinou úmrtí dětí do pěti let.

Kategorie