Zahraniční náboráři lákají české lékaře

Náboráři 50 německých a rakouských nemocnic nabízejí  českým lékařům a zdravotním sestrám 500 volných míst. Nábor lékařů se v Praze na specializovaných job days koná v roce 2015 již posedmé, nábor zdravotnického a pečovatelského personálu poprvé.

Německým a rakouským nemocnicím tyto profese chybějí, lákají lidi na vysoké výdělky, možnost dalšího vzdělávání, ale i bydlení či školku pro děti. V roce 2014 si tak našlo práci přes sto českých lékařek a lékařů.

Absolventi lékařských fakult mohou podle generálního manažera pražských job days Randolfa T. Kunerta počítat s nástupním ročním platem 57 000 eur (1,5 milionu korun), lékaři po první atestaci až s  90 000 eur (2,4 milionu korun) a vedoucí lékaři by měli dostat až 200 000 eur (5,4 milionu korun). V Česku lékaři na stejných pozicích mají pětinový příjem.

Předseda Lékařského odborového klubu (LOK) MUDr. Martin Engel uvedl, že je pro lékaře zahraniční pracovní zkušenost přínosem. Lékaři a zdravotní sestry však v českých nemocnicích chybějí, protože se je zatím nedaří tak dobře zaplatit. České zdravotnictví velkými nábory přichází o schopné a zkušené pracovníky.

Lékaři jdou do ciziny nejen za lepšími výdělky, ale i kvůli tamnímu přijatelnějšímu systému atestačního vzdělávání. V Česku se jeho reforma sice už mnoho let chystá, systém se ale zatím nezměnil. Stále nedořešené je také vzdělávání sester.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!