Zájem o rovnátka roste

Zájem o rovnátka v Česku prudce roste, v poslední době zejména mezi dospělými, výjimkou nejsou šedesátníci s rovnátky. Podle předsedy České ortodontické společnosti MUDr. Jiřího Petra se pro školáky rovnátka stala módou. 

Zuby zcela bez vady má 15 procent lidí. Neznamená to ale, že zbylých 85 procent musí mít rovnátka. K léčbě se rozhodnou jen ti, kterým křivé zuby vadí.
Růst zájmu o rovnátka začal po roce 1989, kdy se do Česka dostaly nové technologie v ortodoncii. Přišlo know-how, peníze i zájem o estetiku.

Na rovnátka podle MUDr. Petra není nikdy pozdě. Mezi pacienty převažují ženy, ale rozdíl není tak výrazný. U dětí je podle Petra vhodné s léčbou začít až když se jim prořezávají stálé zuby. Na dočasný chrup se dávají rovnátka jen výjimečně.

Lidé mohou zvolit tradiční fixní rovnátka s kovovými zámečky na vnější straně zubu, pokud chtějí, aby nebyla rovnátka moc vidět, jsou zámečky keramické. Existuje i varianta, kdy zámečky jsou na vnitřní straně zubu a novinkou jsou neviditelná rovnátka. Počítačový program podle zadaných hodnot vypočte nutný posun zubů a pacient dostane plastové šablony pro každou fázi posunu, postupně je nasazuje na chrup.

Rozdíl je v estetice i ceně. Fixní rovnátka s kovovými zámečky stojí v průměru 20 000 korun, neviditelná rovnátka až 110 000 korun, závisí to na počtu šablon. Obvykle je doba léčby neviditelnými rovnátky kratší.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!