Zdeněk Blahuta potvrzen ve funkci ředitele SÚKL

29. 2. 2016 převzal PharmDr. Zdeněk Blahuta jmenovací dekret na funkci ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). V souladu s novým služebním zákonem ho jmenoval státní tajemník ministerstva zdravotnictví Ivo Beneda. Informaci, kterou Zdravotnický deník získal odpoledne, mu večer potvrdil sám Blahuta. Odborníci i firmy jmenování vítají, protože přináší stabilitu. Ředitel nebude už nadále tak snadno – ze dne na den – odvolatelný ministrem a může se plně koncentrovat na rozvíjení ústavu jako vysoce odborné a efektivní správní instituce. Blahuta byl jediným kandidátem, jeho jmenování se očekávalo, protože uspěl v lednovém výběrovém řízení.

Zdeněk Blahuta je absolventem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Jeho velkou výhodou je, že si prošel farmacii i lékárenství „od píky“, zná prostředí soukromé i nemocniční lékárny a působil na různých postech v distribuci léků a farmaceutickém průmyslu. Naposledy byl vedoucím lékárníkem nemocniční lékárny Městské nemocnice Ostrava. Řadu let byl také členem představenstva České lékárnické komory.

Pro SÚKL pracoval ještě, než se stal předloni jeho ředitelem, a to v pozici inspektora, který kontroloval lékárny a jiná zdravotnická zařízení, distributory, či reklamu na léky. Také byl vedoucím implementace projektu eRecept a regionálních středisek farmakovigilancí (sledování bezpečnosti léků).

Zdeněk Blahuta se stal nejprve v únoru 2014 dočasným ředitelem SÚKL poté, co ministr Svatopluk Němeček odvolal jeho předchůdce Pavla Březovského. V červnu téhož roku byl pak na základě výběrového řízení řádně jmenován. Potom byl ovšem přijat služební zákon, podle kterého musí být na všechna vedoucí místa, spadající pod státní službu, vypsána nová výběrová řízení. Ředitele SÚKL již nejmenuje ministr, ale státní tajemník.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!