Počet oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě, by mohl klesnout více než o čtvrtinu. Délka vzdělávání v jednotlivých oborech by se měla o něco zkrátit. Příslušnou vládní novelu podpořila v úvodním kole Sněmovna. Proti části změn už protestovali zástupci některých lékařských oborů.

Úprava, kterou posoudí zdravotnický výbor, by měla podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) systém stabilizovat a zkvalitnit. Jeho současnou podobu uvádějí lékaři jako jeden z důvodů pro odchod do zahraničí, uvedl ministr.

Podle bývalého ministra Leoše Hegera (TOP 09) dává novela šanci pro růst mladých lékařů. Klady normy ale ohrožuje navrhovaná struktura oborů, podotkl.

Soňa Marková (KSČM) a Radim Holeček (ODS) připomněli petici za zachování oboru dětských praktiků, kterou podepsalo přes 104.000 lidí a kterou nedávno projednával sněmovní petiční výbor. Ani podle Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) se nejedná o předlohu, nad níž by bylo možné bezvýhradně jásat.

Nad návrhem se očekává podrobná debata ve zdravotnickém výboru. Dostal na ni tři měsíce místo obvyklých dvou.

Předloha předpokládá 33 oborů specializačního vzdělávání namísto nynějších 46. Oproti aktuálnímu stavu by navíc obory byly vyjmenovány v zákoně, a nikoliv ve vyhlášce. Novelou naopak stoupne počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, ze 17 na 18, a to doplněním nového kmene onkologického.

Česko by změnou podle ministerstva sjednotilo pravidla se zbytkem EU. Základním oborem by už nebyly například cévní chirurgie, dětská chirurgie, dětská a dorostová psychiatrie, diabetologie, pracovní lékařství či geriatrie. Žádný menší obor by ale ze vzdělávání nevypadl, část specializací se přesune mezi nástavbové obory.

Geriatři či dětští psychiatři už protestovali, že vzdělání se pro ně chystaným vyřazením ze základních oborů prodlouží. Dlouhá doba přípravy odradí lékaře v těchto oborech, kde už teď je odborníků málo, varovali.

Nyní se lékaři po promoci, kterou završují šestileté studium medicíny, zaškolují po nástupu do nemocnic pod dohledem zkušenějšího kolegy až sedm let. Podle návrhu se má tato doba doba zkrátit. Podle kritiků chce ministr zkrácením atestační přípravy jen řešit akutní nedostatek lékařů v nemocnicích.

Rozšířit by se měl počet pracovišť, kde se budou lékaři po promoci vzdělávat. Nyní zajišťují postgraduální vzdělávání fakultní a velké nemocnice. Část tohoto vzdělávání by nově měly zajistit menší nemocnice, takže by ho lékaři mohli absolvovat v blízkosti svého bydliště.

Zdroj: ČTK