Změny v roce 2016

Od 1. 1. 2016 se mění řada věcí, které budou mít dopad na život občanů. Mj. seniorům a seniorkám stoupnou důchody, kuřáci si připlatí za cigarety, osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ)  se zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, protože stoupne minimální mzda. Rodičům se zřejmě později v roce zvýší daňový bonus na druhé a třetí dítě, změna ale ještě není schválena.

Důchody se od ledna 2016 zvýší o 40 korun. Inflace byla totiž nízká a citelné nebylo ani reálné zvýšení výdělků. Vláda se rozhodla vyplatit seniorům v únoru 2016 ještě mimořádný příspěvek, poslanci jeho výši schválili na 1 200 korun.

Měsíční minimální mzda stoupá z 9 200 na 9 900 Kč, základní hodinová sazba se zvyšuje z 55 na 58,70 Kč. Drobní podnikatelé, kteří hradí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, budou hradit o 660 korun za rok více. Kromě toho je pro více než půl milionu podnikatelů novou povinností podávat kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty. Všichni plátci navíc musí začít podávat přiznání elektronicky, dosud existující výjimka pro fyzické osoby totiž přestala platit.

Účinnosti dne 1. 1. 2016 nabývá i novela zákona o spotřebních daních, podle které spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků bude v dalších třech letech růst. V roce 2016 tak může krabička cigaret zdražit o tři až čtyři koruny. Zvýšení daně se týká i doutníků, cigarillos, tabáku ke kouření a surového tabáku.

Daňové zvýhodnění na druhé a další dítě by mělo v roce 2016 opět vzrůst. Na druhé dítě v rodině se má zvýšit o 100 korun měsíčně, na třetí a další dítě má stoupnout o 300 korun měsíčně. Pro rodiny s jedním dítětem se výše slevy měnit nemá. Příslušnou změnu zákona ale poslanci ještě neschválili. Druhé čtení přijde na řadu na první schůzi v roce 2016, což by mohlo znamenat účinnost zákona v březnu 2016. Zákon je navržen tak, aby sleva byla v ročním zúčtování poskytnuta zpětně i za měsíce, ve kterých zákon ještě nebude platit.

Změny se letos dotknou i pasů a občanských průkazů. Například lidem starším 70 let budou úřady vydávat občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let, a tito obyvatelé si je tedy nebudou muset měnit každých deset let. Podraží ale takzvané expresní pasy, a to z 1 500 na 4 000 korun (pro děti do 15 let z 1 000 na 2 000 korun). Budou výhradně se strojově čitelnými biometrickými údaji a nebudou mít omezenou půlroční platnost jako nyní. Vydány budou do šesti pracovních dní.

Od 1. 1. 2016 stoupají také tarifní platy v nemocnicích o pět procent, zvyšují se odvody na zdravotní pojištění a zdravotní pojišťovny platí víc lékařům za léčení. Novinkou je i zařazení protonové léčby do seznamu výkonů, které hradí pojišťovny.

.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!