Česko je na pokraji zvýšeného výskytu chřipky, stále ještě je čas dát se očkovat. 18. ledna to řekl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. Na 100 000 obyvatel bylo ve druhém kalendářním týdnu hlášeno 1033 případů akutních respiračních onemocnění včetně chřipky, což je oproti předchozímu týdnu nárůst o necelá dvě procenta. Hlášeno je 16 těžkých průběhů a tři úmrtí. Případná epidemie se očekává koncem ledna.

„Zatím se epidemie nekoná. Samozřejmě máme řadu signálů o ojedinělých závažných případech chřipky, což nepřímo potvrzuje, že chřipkový virus v populaci se už vyskytuje,“ uvedl Kynčl. Příští jeden až dva týdny podle něj ukážou, jak se bude situace vyvíjet - zda propukne silná epidemie, která do tří týdnů odezní, nebo bude chřipka několik měsíců postupně procházet celou populací. Dosavadní vývoj v západní Evropě naznačuje druhou variantu.
Počty onemocnění jsou v celém Česku podobné, žádná část se výrazně od průměru neliší. Také závažné případy, kdy pacienti musejí být v nemocnici, případně i na JIP, jsou hlášeny ojediněle napříč republikou.
Laboratorně byly potvrzeny chřipkové viry, proti kterým chrání letošní vakcína. „Pokud by někdo v tuto chvíli se ještě chtěl nechat očkovat, tak opravdu je to minuta dvanáctá. Podle mých informací je vakcína ještě dostupná, i když už jí nejsou velké zásoby,“ doporučil Kynčl.
Po očkování se tvoří ochranné protilátky deset až 14 dní, v tomto intervalu mohou lidé po setkání s virem onemocnět. Chráněni už by ale měli být koncem ledna, kdy se případná epidemii může projevit.
Proti chřipce se dává očkovat jen šest procent Češek a Čechů, očkován je jen zlomek pacientů s těžkým průběhem a zemřelých. Vakcína snižuje riziko vážných komplikací, lidem oslabeným chronickou nemocí a seniorům nad 65 let hradí očkování zdravotní pojišťovny. I když ani je vakcinace zcela neochrání, měla by u většiny riziko nemoci a úmrtí výrazně snížit.

Zdroj: ČTK

Kategorie