Léčebné konopí a kanabinoidy

Ve dnech 4. - 7. 3. 2015 se koná v Praze konference, nazvaná Léčebné konopí a kanabinoidy: politika, věda a léčebná praxe.

Cílem je seznámit lékaře, lékárníky i pacienty s vědeckými poznatky o léčebném konopí a přispět k využívání konopí jako standardní lékařské metody.

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se zatím ale téměř neprovádí.

Léčebné konopí se vydává na elektronický předpis, registr výdejů ve Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) byl spuštěn v listopadu 2014. Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů. Indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných, velká část jich tedy zůstává dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky s rizikem, že se dostanou do konfliktu se zákonem.

Předseda organizačního výboru konference Tomáš Zábranský uvedl, že na trhu máme velmi omezené množství konopí, nerozjely se zatím vzdělávací akce pro lékaře a konopí je extrémně drahé, zejména pro cílovou skupinu, což jsou většinou invalidizovaní pacienti.

Zdravotníci mají o léčbě málo informací, neznají dávkování. Konference by měla nastartovat proces celoživotního vzdělávání lékařů, sester a farmaceutů v oblasti léčebného konopí, do budoucna by nad ním měla bdít nově zakládaná odborná společnost. Cílem podle Zábranského je, aby lékaři, kteří se o problematiku zajímají, byli připraveni psát konopí pacientům, jakmile se změní konopná vyhláška, což by mohlo být už v červnu 2015.

Pacientský spolek KOPAK dá po vydání vyhlášky podnět SÚKL ke stanovení úhrad ze zdravotního pojištění. Ve světě se úhrady liší - v USA některé pojišťovny konopí hradí, hradí ho i v Německu, nehradí ho v Nizozemsku. V Izraeli pacienti platí minimální paušál, který je zlomkem tamní průměrné mzdy či sociálních dávek.

Při současné ceně 320 korun za gram v lékárně je konopí nedostupné téměř pro všechny. I když se podaří cenu srazit, na cca 70, 80 Kč za gram, pro člověka, který má jen invalidní důchod 6000 až 7000 korun, což je drtivá většina indikovaných pacientů s roztroušenou sklerózou, rakovinou v terminálním stadiu a dalších, je pro ně při průměrné dávce 50 až 60 gramů léčba nedostupná. Minimálně pro ně by úhrada měla být, a to stoprocentní, řekl Zábranský.

Na ulici se platí za gram konopí 150 až 250 korun, v lékárně stojí gram dovezeného konopí 320 korun s DPH. Rozšířením dovozu konopí také z Izraele, jak plánuje Ministerstvo zdravotnictví, a rozšířením spektra domácích pěstitelů by ceny mohly výrazně klesnou. Vítěz tendru na českého pěstitele uspěl s nabídkou 68 korun bez DPH.

Kategorie: 
Hodnocení: 
1

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!