Soud EU potvrdil jednotné balení cigaret a zákaz mentolových příchutí

Od poloviny roku 2016 má ve členských zemích EU platit nová tabáková směrnice, která zavádí zákaz prodeje ochucených cigaret, větší zdravotní varování na krabičkách doplněná obrázky nebo nová pravidla pro elektronické cigarety. Soudní dvůr EU o směrnici rozhodoval na základě žaloby Polska a také dotazů tabákových firem. Legislativa je podle něj v souladu s evropským právem.

Zákaz ochucených cigaret nebo zavádění varovných obrázků na krabičkách není v rozporu s evropským právem, rozhodl včera Soudní dvůr Evropské unie. Rozhodoval o nové tabákové směrnici dojednané v EU na jaře 2014, kterou kvůli zákazu mentolových cigaret napadlo Polsko podporované Rumunskem. Prostřednictvím britských soudů se pak na oprávněnost evropské politiky ohledně balení cigaret a pravidel pro elektronické cigarety dotazovaly tabákové firmy v čele se společností Philip Morris.

Zákaz příchutí

Cílem směrnice je především snížit atraktivitu kouření pro mladé lidi. Zavádí proto například zákaz ochucených výrobků. Velká bitva se při projednávání legislativy strhla právě o mentolovou příchuť, která je v řadě zemí včetně České republiky vysoce oblíbená. A tak přestože má směrnice obecně začít platit od poloviny roku 2016, na mentolovou příchuť (stejně jako na tabákové výrobky s jinou charakteristickou příchutí, které na celoevropském trhu představují ve své kategorii více než 3 % celkových prodejů – pozn. red.) se vztahuje výjimka do května roku 2020.

Polsko patří mezi státy, kde se mentolové cigarety vyrábí. V souvislosti se žalobou navrhovalo řešit problematiku jinak – zvýšit například věkovou hranici, odkdy by bylo možné si mentolové cigarety kupovat nebo uvádět na tabákových výrobcích upozornění, že cigarety s mentolovou příchutí jsou škodlivé stejně jako ty obyčejné.

Zdravotníci totiž upozorňují na to, že mentolová příchuť pomáhá překonat nepříjemný pocit v začátcích kouření a kvůli svému chladivému účinku může vyvolávat dojem, že kouření není tak škodlivé. Právě proto je prý nebezpečná pro mladistvé.

Soud polské návrhy nepodpořil. Právě kvůli vyšší atraktivitě pro mladé lidi prý totiž směrnice sleduje legitimní zájem, když prodej ochucených cigaret zakazuje.

Zdroj: Euractiv

Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!