XXV. sjezd delegátů České lékárnické komory

Delegáti České lékárnické komory (ČLnK) na XXV. sjezdu delegátů České lékárnické komory, který proběhl ve dnech 6. - 7. 11. 2015, odmítli usnesením takzvaný distanční prodej léků na předpis, tedy například prodej přes internet. Podle nich je důležitý kontakt s pacientem kvůli vyloučení rizik, například při skladování, ale také při řešení kombinací s jinými léky, doplňky stravy či stravou.

Na připravovaném návrhu změny zákona, která by prodej léků na předpis umožnila i po internetu, se podílí majitel internetové lékárny PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA. Nyní je možné touto cestou zakoupit pouze volně prodejné léky.

ČLnK je přesvědčena, že dokáže vyřešit situaci i u imobilních pacientů v domácí péči. Podle ČLnK by také bylo obtížné řešit, jakým způsobem by pacient předpis na lék v případě internetového prodeje předkládal.

Lékárny jsou podle prezidenta komory PharmDr. Lubomíra Chudoby schopné se o potřebné pacienty postarat, mezi postupy je mimo jiné i možný dovoz léku domů. Dalším argumentem, proč léky kupovat osobně, je ochrana před jejich padělky. Lékárny musí provádět více kontrolních úkonů, a to i bezprostředně před předáním léku zákazníkovi.

Dalším zásadním tématem sjezdu byl systém odměňování lékárníků, který se v současnosti odvíjí od ceny vydaných léků. Odměna by neměla být závislá na tom, jak drahé léky lékárník vydává.

Lékárníci v usnesení vyzvali ministra zdravotnictví, aby co nejdříve řešil situaci nezávislých veřejných lékáren a podílel se na změně systému odměn. Ty by se mohly odvíjet například od kombinace fixní částky a výkonu lékárníka. Navíc nebyly lékárnám, na rozdíl od jiných segmentů, kompenzovány regulační poplatky a příjmy za prodej léků také na rozdíl od jiných oblastí klesají.

Česká lékárnická komora vznikla v roce 1991. Členy mohou být všichni absolventi oboru farmacie na příslušné fakultě v tuzemsku nebo v zahraničí. Pro farmaceuty pracující v lékárnách v České republice je členství povinné. V současnosti má komora kolem 8000 členů.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!