Výbor pro sociální politiku PSP ČR na jednání dne 14. 10. 2015 projednal návrh poslanců Soni Markové, Stanislava Grospiče, Stanislava Mackovíka, Miroslava Opálky a Josefa Šenfelda na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 393/ a doporučil Poslanecké sněmovně PČR schválit obnovu náhrady mzdy zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci, tedy zrušení takzvané karenční doby.

Nyní nedostávají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci náhradu mzdy. Poslanci zdůvodňují novelu tím, že karenční doba má nepříznivé dopady zejména na zaměstnance s nízkými příjmy. Kritici naopak hovoří mimo jiné o tom, že se díky ní snížila četnost pracovních neschopností, a o nákladech obnovy náhrady mzdy.

Náhradu mzdy v současnosti poskytuje od čtvrtého do 14. dne nemoci za pracovní dny zaměstnavatel, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění. Autoři předlohy uvedli, že nově by zaměstnavatel hradil i první tři dny, a to ve výši 60 procent jako za dny další.

Takzvanou karenční dobu zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka. Ústavní soud karenci k pololetí 2008 zrušil, vláda ji prosadila znovu, ale snížila odvody firmám. Ústavní soudci poté tuto úpravu nechali v platnosti.

Příloha zprávy