Ředitel Zdravotnické záchranné služby HMP byl odvolán

Ředitel Zdravotnické záchranné služby HMP byl odvolán

Rada hlavního města Prahy po 16 letech odvolala z funkce ředitele Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Schwarze. Ve funkci skončí 30. června 2015. Praha vypíše výběrové řízení. Důvody odvolání radní neuvedli. Rozhodnutí padlo po sporech mezi vedením záchranky a zaměstnanci.

Rada města v nejbližší době vypíše na místo ředitele výběrové řízení, parametry tendru bude schvalovat v nejbližší době.

Po odchodu ředitele už více než rok volala část zaměstnanců a odbory. V lednu 2015 vyhlásili stávkovou pohotovost, kterou podpořilo 170 z 430 zaměstnanců záchranné služby. Místopředseda odborové organizace pražské záchranky Karel Böhm uvedl, že doufá, že s novým vedením, které bude zvoleno, bude moci lépe komunikovat a společně vytvoří lepší pracovní podmínky.

Zaměstnanci si od května 2014 stěžovali na špatné chování vedení záchranky. Situace se vyhrotila poté, co dispečerky požádaly, aby jim byla proplácena celá 12hodinová směna včetně přestávky, protože ji nemají čas čerpat. Záchranářům vadilo také to, že jsou přetěžováni, protože je jich málo, a neustálé změny ve složení posádek sanitek.

Podle Schwarze byla kritika ze strany zaměstnanců cílenou předvolební kampaní před senátními volbami na podzim 2014. Tehdejší senátor Schwarz, zvolený v roce 2008 za ODS, svůj mandát v roce 2014 neobhájil. Podobná situace se podle odborářů řešila v záchranné služba před deseti lety, v souvislostí s tím údajně odešlo během dvou let přes 170 zaměstnanců.

Magistrát jako zřizovatel nechal kvůli stížnostem zaměstnanců vypracovat v záchranné službě audit. Ten sice nedoporučil personální změny, ale konstatoval, že ředitel vede záchrannou službu autoritativně, což vyvolává špatnou pracovní atmosféru.

V roce 2014 záchranáři ošetřili 110.413 pacientů. V roce 2015 počet výjezdů za den ještě vzrostl na 350 za den. Ročně hospodaří asi se 400 miliony korun, z nichž 60 procent dostává jako příspěvek od hlavního města, zbytek jí proplácejí zdravotní pojišťovny.

Kategorie