Vláda ČR na jednání dne 30. 10. 2013 projednala a schválila návrh na posílení zdrojů systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2013.

Návrh na zvýšení příspěvku státu za státní pojištěnce do veřejného zdravotního pojištění již nabyl platnosti a účinnosti podle zákonného opatření a v podstatě již od měsíce listopadu bude platit stát do systému o 400 milionů Kč více.

Zdravotnictví dostane ještě letos navíc 800 milionů korun ve zvýšených platbách státu za děti, důchodce či nezaměstnané. Legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek uvedl, že ve středu 30. října vyjde ve Sbírce zákonů s platností od 1. listopadu zákonné opatření se zvýšením odvodů státu ročně o 4,7 miliardy korun, což je zhruba 400 milionů korun navíc každý měsíc. Opatření musí zpětně schválit na ustavující schůzi nová Sněmovna, jinak bude neplatné.

Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard, z nich 220 platí zdravotní pojišťovny, kterým na konci roku bude chybět na úhrady péče osm až deset miliard korun.

Podle Plíška půjdou peníze navíc do zdravotnictví od listopadu, jak je stanoveno ve Sbírce zákonů, nikoli až od ledna, jak se původně uvádělo. Platba státu za děti, důchodce či nezaměstnané stoupne o 64 korun na 787 korun měsíčně. Navýšení navrhla vláda s tím, že bez peněz navíc hrozí až omezení dostupnosti zdravotní péče.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát navrhoval zvýšení odvodů státu o 7,2 miliardy, nebo až o 10,2 miliardy ročně. V návrhu rozpočtu bylo původně navýšení o 3,7 miliardy, vláda přijala kompromis 4,7 miliardy korun. Tuto částku schválil také Senát a podpisem stvrdil prezident Miloš Zeman.

Podle krizového štábu nemocnic, odborů i pacientů ale pomáhá vláda navýšením odvodů jen zdravotním pojišťovnám, měla by pomoci i nemocnicím.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie