67. zasedání Světového zdravotnického shromáždění

67. zasedání Světového zdravotnického shromáždění

Ve dnech 19. – 20. května 2014 se delegace České republiky zúčastní v Ženevě 67. zasedání Světového zdravotnického shromáždění.

Světové zdravotnické shromáždění je nejvyšším orgánem Světové zdravotnické organizace. Schází se jednou ročně v květnu v Ženevě a projednává zdravotnická témata globálního významu. Generální ředitelkou Světové zdravotnické organizace je od roku 2007 Margaret Chan z Číny.

Na plenárním jednání budou představitelé více než 190 zemí jednat mimo jiné o vlivu klimatu na zdraví, antimikrobiální rezistenci nebo o sociálních determinantech zdraví.

Zástupci Česka se setkají s ministry zdravotnictví Jordánska, Bahrajnu, Saúdské Arábie a Číny.Ve všech čtyřech zemích je české zdravotnictví velmi aktivní a s místními zdravotníky spolupracuje na zkvalitňování zdravotní péče a na rozvoji veřejného zdraví. Daří se také vyvážet výrobky českých firem. V případě arabských zemí je pak Česká republika cílovou destinací pro mnoho studentů medicíny i pacientů cestujících do českých lázní. S bahrajnským ministrem Sadiqem al Shihabim podepíše ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček memorandum o spolupráci. S náměstkem čínské ministryně zdravotnictví pak bude jednat o podpoře tradiční čínské medicíny a akupunktury v ČR, například o plánované klinice tradiční medicíny budované při FN Hradec Králové. Ministr se během Světového zdravotnického shromáždění poprvé setká s regionální ředitelkou Evropské úřadovny WHO paní Zsuzsannou Jakab, kterou bude informovat o implementaci programu Zdraví 2020 v ČR.

Během konání Světového zdravotnického shromáždění bude také České kardiologické společnosti, zastoupené prof. Jaromírem Hradcem, uděleno prestižní ocenění „Dr Lee Jong-wook Memorial Prize for Public Health”, které je doprovázeno odměnou 50 000 USD. Česká kardiologická společnost ocenění obdržela za úspěchy ve zlepšování standardů v prevenci, diagnostice a léčbě kardiovaskulárních onemocnění.

 

Kategorie