AČMN chce zastavit odchody zdravotnických pracovníků

AČMN chce zastavit odchody zdravotnických pracovníků

Podle Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) je možné zastavit odchody českých sester a lékařů za prací do zahraničí. Zastavit odchody může podle AČMN každoroční zvyšování mezd ve zdravotnictví o 10 procent.

Aby bylo možné zastavit odliv sil z českých zdravotnických zařízení, muselo by podle AČMN dojít ke každoročnímu zvyšování úhrad nemocnicím od zdravotních pojišťoven o zhruba šest procent, a to bez snižujících koeficientů. Nemocnice podle AČMN těžce postihlo i opakované zvýšení DPH a devalvace koruny prováděná ČNB, uvádí server domaci.eurozpravy,cz.

AČMN i další asociace a sdružení nemocnic trvale upozorňují na zhoršující se personální situaci nemocnic, která již omezuje jejich činnost a ohrožuje péči o pacienty. Hlavní příčinou jsou trvale nízké úhrady zdravotních pojišťoven za poskytnutou péči. Od roku 2008 byly úhrady nemocnicím i nominálně zmrazeny. Úhradová vyhláška na rok 2013 dokonce nominální úhrady snížila na 98 %.

Nemocnice by podle AČMN potřebovaly na desetiprocentní nárůst tarifů další zhruba tři miliardy korun. Tyto peníze podle krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů ve zdravotnictví jsou, a to z vyššího výběru pojistného, který činí každý měsíc jednu miliardu korun.

Krizový štáb nemocnic, pacientů a odborů opakovaně upozornil ministra zdravotnictví a poté i předsedu vlády a oba místopředsedy vlády a předsedy koaličních stran, že zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven k 31. 8. 2015 dosáhly 18 mld. Kč. Každý měsíc je výběr pojistného o více než 1 další miliardu Kč vyšší, než v roce 2014. Postačovalo by zvýšit úhrady nemocnicím o 3 mld. Kč vybrané navíc. Na 18 miliardový zůstatek na účtech zdravotních pojišťoven by se vůbec nemuselo sáhnout. Nestalo se nic, uvádí dále AČMN.

Úhradová vyhláška na rok 2014 sice nominálně zvýšila úhrady o pět procent, použité koeficienty je ale omezily, takže úhrady narostly maximálně o tři až čtyři procenta. Zvýšení bylo použito na krytí dluhů nemocnic z předchozího období. Na zvýšení platů nezbylo.

Úhradová vyhláška na rok 2015 nominálně zvýšila úhrady o tři procenta, opět ale byly použity koeficienty, které nárůst omezily jen na dvě procenta i méně. Podle AČMN bylo zvýšení úhrad nedostatečné i pro pouze pětiprocentní zvýšení mezd slíbené vládou. Dvě třetiny nemocnic AČMN zvýšily mzdy o méně než pět procent a některé je nemohly zvýšit vůbec.

Úhradová vyhláška na rok 2016 zvyšuje úhrady o tři procenta a nebyly použity žádné snižující koeficienty. Většina nemocnic by tak podle AČMN mohla zvýšit mzdy o slíbených pět procent, kdyby však nedala nic na zlepšení péče o pacienty.

Kategorie