Senát se postavil proti dvoudenní lhůtě na dodání léků do lékáren. Novelu o léčivech, která má především bránit zpětnému vývozu léků, proto vrátil Sněmovně k novému projednání. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík s tím souhlasil.

Povinnost dodat požadovaný lék do lékáren do dvou pracovních dnů vtělila do vládní novely Sněmovna. Chtěla tak řešit situaci, kdy někteří velkodistributoři údajně nedodávají vyžádané léky do některých lékáren. Proti sněmovní verzi se ale postavila Česká asociace farmaceutických firem i antimonopolní úřad, podle nichž by byla v rozporu s principy hospodářské soutěže i s pravidly jednotného trhu EU.

Senátoři místo toho doporučili schválit formulaci, podle níž by distributoři byli povinni dodávat léky "bez zbytečného odkladu". Podle senátorky Daniely Filipiové to vyhovuje i případům, kdy se léky musejí vyrábět pro konkrétní pacienty.

Horní komora kvůli nesouhlasu ministra nevyhověla požadavku lékárníků, aby označení lékárna a lékárenský kříž směly používat jen skutečné lékárny. Filipiová nakonec odvolala návrh zrušit připojenou změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která by měla snížit ceny především u léků využívaných v nákladné biologické léčbě.

Až o 40 procent (nyní až 32 procent) by tak mohla být snížena cena generik, tedy levnějších variant originálních léků. Opatření má podle Vyzuly zvýšit dostupnost cílené léčby a levnější varianty biologických léků, takzvaných biosimilars. Opatření by podle ministerstva mělo přinést během tří let úspory ve výši až dvou miliard korun, které budou využity na léčbu více pacientů.

Úpravy odmítly farmaceutické firmy, podle nichž se zpomalí přístup nových léků na český trh. Podle nich nezamezí vývozu léků mimo Česko a mohou snížit dostupnost některých léků na tuzemském trhu. Nízké ceny léků jsou podle kritiků často hlavní příčinou reexportů.

Ministerstvo se Státním ústavem pro kontrolu léčiv bude moci podle novely stanovit seznam léků, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví či životy pacientů a v minulosti už předmětem reexportu byly. Seznam zveřejní ministerstvo ve věstníku. Firmy, které budou chtít lék ze seznamu vyvézt, to budou muset předem ohlásit. Ministerstvo bude moci vývoz omezit nebo zakázat. Rozhodnutí bude muset vydat do 15 pracovních dnů. Pokud je nedá, distributor bude moci lék v ohlášeném rozsahu vyvézt. Vládní novela zavádí za nedovolený vývoz léku sankce až 20 milionů korun nebo zákaz činnosti pro distributory až na dva roky.

Ročně se v Česku distribuují léky za 70 miliard korun, přičemž loni se podle lékového ústavu vyvezlo 6,3 milionu balení za tři miliardy korun. Předmětem reexportu se léky stávají kvůli cenové regulaci, v Česku tak patří k nejlevnějším mezi státy Evropské unie. Týká se to například medikamentů pro léčbu rakoviny, nemocí srdce a cév a neurologických přípravků.

Zdroj: ČTK