Premiér Bohuslav Sobotka označil schválení protikuřáckého zákona v Poslanecké sněmovně za vítězství ochrany zdraví lidí nad komerčními zájmy. Novinářům dnes řekl, že vláda dala najevo, že to myslí vážně se svou snahou zařadit Česko mezi civilizované státy, které chrání zdraví vlastních občanů. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík očekává bouřlivou debatu i v Senátu, ale doufá, že také tam převáží "rozumný zdravý názor".

Sobotka doufá, že předpis projde i Senátem. Je podle něj důležité udržet tvar předpisu, aby začal platit v příštím roce. "Vyslali jsme signál, že to vláda myslí vážně se snahou zařadit ČR mezi civilizované státy, které chrání zdraví vlastních občanů, ale jsou schopny kvůli tomu potlačit i jiné zájmy, třeba komerční," uvedl.

Ludvík novinářům řekl, že konečně zvítězila ochrana zdraví před lobby a zájmy výrobců tabáku. "Je to ta nejlepší zpráva pro Českou republiku," uvedl. Problémem podle něj je v Česku to, že kouří mnoho dětí. "Tato norma je klíčovou normou, která toto omezí. Budu šťasten, když u nás nebude kouřit nikdo, ale ještě šťastnější jsem, že teď zpočátku nebudou kouřit alespoň děti," řekl.

Předlohu poslanci už projednávali, v květnu ji ale neschválili. Sobotka je rád, že tentokrát po více než dvouhodinovém projednávání byl výsledek opačný, dnešní dlouhé projednávání zákona nicméně označil za absurdní. "Pro většinu návrhů z toho velkého množství hlasovalo jen několik poslanců. Je evidentní, že byly předloženy jen proto, aby zkomplikovaly proces schvalování," řekl.

Sobotka je rád, že vláda po květnovém neúspěchu předpisu rychle zareagovala a s předlohou přišla znovu. "Splnili jsme plán, který jsme si vytyčili po té hlasovací nehodě," řekl. Za projednání předpisu poděkoval vedle Ludvíka i jeho předchůdci Svatopluku Němečkovi.

Na restauratéry nakonec nedopadne nově navrhovaná povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu. "Rozhodli jsme se, že ten návrh vypadne. Strávil jsem tu několik dní a pro mne bylo nejvyšší prioritou, aby ten zákon prošel. A pochopil jsem, že by to mohl být problém. Zvolil jsme silnější prioritu," řekl Ludvík.

Kuřáci si v restauracích od konce května už zřejmě nezapálí

Kuřáci si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který dnes schválila Sněmovna. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Hostinští nemají mít žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. Poslanci ale naopak neschválili ani úpravu, která by zavedla regulaci také pro restaurační zahrádky.

V pohostinstvích budou moci lidé používat jen vodní dýmky, které jsou populární hlavně v čajovnách, a elektronické cigarety. Pro e-cigarety mají ale jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické. Nyní si mohou hostinští zvolit, zda chtějí mít kuřáckou, nebo nekuřáckou provozovnu. Mohou v ní mít i oddělené prostory pro obě skupiny zákazníků.

Pro nový zákon hlasovalo 118 ze 163 přítomných poslanců. Proti bylo 23 členů dolní komory. V případě poslaneckých úprav a úprav zdravotnického výboru Sněmovna schválila jen ty, s nimiž souhlasil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Takzvaný protikuřácký zákon předpokládá další restrikce pro kuřáky. Kinům, divadlům, koncertním a výstavním síním a sportovním halám odebere možnost zřizovat kuřárny. Místa ke kouření nebudou moci být ani v areálech zdravotnických zařízení kromě uzavřených psychiatrických oddělení. Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří na nekryté části zastávek hromadné dopravy a na zoologické zahrady, kde budou moci být kuřácké koutky. Kuřárny nadále budou moci být v nákupních centrech a na letištích.

U elektronických cigaret nebude vedle restaurací platit zákaz z míst vyjmenovaných v zákoně jen v zoologických zahradách. Kuřáci z nich tedy nebudou moci inhalovat třeba v nemocnicích, ve školách, v nákupních centrech kromě vymezených míst, v prostředcích veřejné dopravy, v zábavních zařízeních, ve sportovních halách a na dětských hřištích.

Předloha omezí i alkohol, například - na rozdíl od cigaret - se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Restrikce ohledně alkoholu ale nebudou tak přísné, jak předpokládal původní návrh zákona, který Sněmovna v květnu neschválila.

Prodejci nebudou moci nabízet alkohol na akcích určených převážně pro děti, při sportovních akcích budou ale moci mít v sortimentu vedle výčepního piva i víno. Zákaz bude platit pro dopravní prostředky kromě dálkových a zájezdových spojů. Alkohol bude naopak povolen při takzvaných nostalgických nebo historických jízdách a při jízdách na objednávku.

Proti původnímu návrhu předloha zmírňuje omezení pro prodej alkoholu včetně lihovin v rámci různých trhů, slavností a jiných zábavních akcí. Na restauratéry nakonec nedopadne nově navrhovaná povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu, byť by to byla kohoutková voda.

Na rozdíl od předchozí normy nebudou mít hostinští odpovědnost pod sankcí okamžitého až dvoudenního uzavření provozovny za to, že se v jejich zařízení nacházejí podnapilí mladiství. Pokud takového člověka najdou, budou ho muset podle předlohy vyzvat k tomu, aby odešel.

Hlavní události kolem návrhu nového protikuřáckého zákona

- Hlavní události kolem vládního návrhu nového protikuřáckého zákona, který dnes Sněmovna schválila:

Duben 2013 - Ministerstvo zdravotnictví poslalo do vnějšího připomínkového řízení návrh nového zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek. Počítalo s tím, že měl od ledna 2014 zakázat kouření v restauracích. Norma dál určovala, že podniky budou muset mít v nabídce vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj stejného objemu jako nejlevnější alkoholický nápoj.

Červenec 2014 - Kvůli zdržení při přípravě zákona ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nová norma by mohla platit od ledna 2016.

28. ledna 2015 - Vláda zveřejnila návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Snahou bylo prosadit úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či na tanečních zábavách. Nový zákon měl nahradit normu, která s některými změnami platí od ledna 2006.

4. února 2015 - Ministerstvo zdravotnictví zařadilo nový protikuřácký zákon, zahrnující ochranu zdraví před škodlivými účinky alkoholu a nelegálních drog, mezi tři hlavní priority svého legislativního plánu pro rok 2015.

3. června 2015 - Vláda schválila návrh zákona, podle něhož by měl nově platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Norma také zakazovala prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zaváděla i další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu.

16. října 2015 - Prezident Miloš Zeman zopakoval, že nebude vetovat protikuřácký zákon, ať bude schválen v jakékoli podobě. Cítil by se ve střetu zájmů. Zákon ale Zeman, který je sám kuřákem, považoval za nesmyslný.

8. prosince 2015 - Sněmovna se začala zabývat návrhem protikuřáckého zákona. V prvním kole poslanci normu schválili 15. prosince, během dalšího projednávání se ve Sněmovně sešlo více než 200 pozměňovacích návrhů.

25. května 2016 - Sněmovna zákon neschválila. Normu podpořilo v závěrečném hlasování 80 ze 175 přítomných poslanců. Zákon byl zamítnut i hlasy koaličního hnutí ANO. Kontroverzním bodem se stala hlavně přijatá změna poslance ODS Marka Bendy, díky níž by mohly v restauracích vznikat kuřárny.

30. května 2016 - Vláda znovu poslala do Sněmovny návrh protikuřáckého zákona. Ministři jednomyslně schválili nový návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který zapracovává i některé pozměňovací návrhy poslanců.

9. prosince 2016 - Sněmovna schválila úplný zákaz kouření v restauracích platný od května 2017.

 

 

Kouření ve veřejných prostorách omezuje většina zemí v Evropě

Prakticky všechny země v Evropě nějakým způsobem alespoň částečně omezují kouření ve veřejných uzavřených prostorách. Průkopníkem se na tomto poli stalo Irsko, které v roce 2004 zavedlo jako první země světa celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích. Česká Sněmovna dnes schválila takzvaný protikuřácký zákon, který by měl od konce května 2017 znamenat úplný zákaz kouření v restauracích - ČR by se tak zařadila k 18 zemím Evropy, kde úplný zákaz kouření platí.

1) Země, kde platí úplný zákaz (řazeno abecedně):

=================================================

 

BELGIE - Od ledna 2006 zakázala kouření na pracovištích, v restauracích a barech, částečné výjimky byly zrušeny v roce 2011.

BULHARSKO - Úplný zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací, barů i pracovišť, platí od července 2012.

BRITÁNIE - Od roku 2007 platí zákaz kouření ve veřejných uzavřených prostorách v Anglii (výjimku zde tvoří soukromé kluby), Walesu i Severním Irsku; ve Skotsku podobný zákaz platí již od března 2006.

ČR - Od 1. července 2010 musí být restaurace označeny nálepkou, zda jsou kuřácké, nekuřácké, či mají oddělené prostory pro kuřáky. Kouřit se nesmí ve veřejných uzavřených prostorách, v hromadných dopravních prostředcích či na krytých zastávkách. Vláda loni v lednu zveřejnila návrh nového zákona, jehož snahou bylo prosadit úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či na tanečních zábavách. Návrh zákona vláda schválila v červnu 2015, sněmovna ale tento návrh letos 25. května neschválila. Dnes sněmovna schválila zákon, který by měl od konce května 2017 znamenat úplný zákaz kouření v restauracích.

FRANCIE - Od února 2007 platí zákaz kouření ve veřejných prostorách a na pracovištích; od ledna 2008 se nesmí kouřit ani v restauracích a barech, kromě alespoň částečně otevřených teras.

IRSKO - Jako první v Evropě zakázalo od března 2004 kouření ve všech veřejných prostorách, včetně barů a restaurací.

ISLAND - Od června 2007 je zakázáno kouření ve všech veřejných prostorách, včetně restaurací a barů.

KYPR - Od ledna 2010 platí zákaz kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací a barů, kde se smí kouřit jen na zahrádkách.

LITVA - Od ledna 2007 platí zákon zakazující kouření na všech veřejných místech, včetně barů, restaurací či diskoték.

LOTYŠSKO - Kouření v restauracích i barech je zakázáno od května 2010.

MAĎARSKO - Zakazuje kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací a klubů; platí od ledna 2012.

MAKEDONIE - Od ledna 2005 začal platit zákaz kouření ve veřejných vnitřních prostorách.

NORSKO - Jako druhá země Evropy po Irsku zakázala v červnu 2004 kouření i v restauracích a barech.

RUMUNSKO - Od prosince 2015 začal platit zákon, který zakázal kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, včetně zábavních podniků a v blízkosti dětských hřišť.

RUSKO - Země zakázala kouření na pracovištích, nádražích nebo dětských hřištích v červnu 2013, v restauracích a barech platí zákaz od června 2014.

ŘECKO - Od září 2010 platí úplný zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, včetně barů. Řecko je státem s největším počtem kuřáků v Evropě a vymáhání dodržování zákona je zde slabé, takže některé bary a restaurace kouření tolerují.

ŠPANĚLSKO - Kouření je zakázáno od ledna 2011 ve všech uzavřených veřejných prostorách, tedy například v barech, restauracích a na diskotékách.

TURECKO - Zákaz kouření ve veřejných uzavřených prostorách byl zaveden v květnu 2008; od července 2009 byl rozšířen na restaurace a bary.

UKRAJINA - Zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách platí od prosince 2012.

2) Země umožňující výjimky:

===========================

DÁNSKO - Zákaz kouření ve veřejných prostorách začal platit v roce 2007, později se přidal zákaz kouření na nástupištích. Výjimku tvoří bary a kluby pod 40 metrů čtverečních rozlohy.

ESTONSKO - Od roku 2005 je zakázáno kouření ve veřejných uzavřených prostorách, na restaurace a bary byl zákaz rozšířen v roce 2007, ovšem umožňuje oddělené kuřácké místnosti.

FINSKO - Zákaz kouření platí v restauracích, kavárnách a hospodách od června 2007. Kouření je povoleno pouze v barech v uzavřených kuřáckých prostorách, kde se nesmí obsluhovat nebo konzumovat jídlo nebo pití.

CHORVATSKO - Od května 2009 byl zaveden zákaz kouření na pracovištích a úřadech (s výjimkou kuřáren) i v restauracích (s výjimkou zahrádek). Omezení pro restaurace byla asi po půl roce zmírněna - menší podniky mohou být za splnění určitých podmínek kuřácké, větší podniky musí mít pro kuřáky oddělené prostory.

ITÁLIE - Od ledna 2005 zakazuje kouření v uzavřených veřejných zařízeních, včetně restaurací a barů, všude ale mohou být speciální kuřácké místnosti.

NIZOZEMSKO - V roce 2008 byl v Nizozemsku vydán zákaz kouření v restauracích a barech. Zákon byl po dvou letech zmírněn, kouření je povoleno v barech, které nejsou větší než 70 metrů čtverečních.

NĚMECKO - Od září 2007 platí v Německu zákaz kouření ve všech spolkových institucích a veřejných dopravních prostředcích; dále si pravidla určují samy spolkové země. Více než polovina z nich zakazuje kouření v barech a restauracích s výjimkou oddělených kuřáckých místností. Nekompromisní je například Bavorsko, kde si obyvatelé v referendu odhlasovali od 1. srpna 2010 absolutní zákaz kouření ve všech restauračních zařízeních.

POLSKO - Od ledna 2011 je zakázáno kouřit ve všech veřejných vnitřních prostorách, existují však výjimky pro restaurace, které mohou mít uzavřené prostory pro kuřáky.

PORTUGALSKO - Od ledna 2008 zakazuje kouření v téměř všech veřejných prostorách, velké restaurace mohou vyčlenit kuřárny.

RAKOUSKO - Kouření je zakázáno na veřejných místech včetně barů a restaurací od ledna 2009. Menší restaurace a kavárny do 50 metrů čtverečních se mohou rozhodnout, zda budou kuřácké nebo nekuřácké. Větší podniky musí mít oddělenou kuřáckou část. Od května 2018 bude kouření zakázáno ve všech restauracích, barech, diskotékách a hospodách bez výjimky, jen hotely budou moci mít kuřácký pokoj bez obsluhy.

SLOVINSKO - Od roku 2007 zakazuje kouření v uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací a barů, umožňuje však zřízení kuřáren.

SLOVENSKO - Od dubna 2009 je omezeno kouření ve veřejných uzavřených prostorách, včetně restaurací, kde musí být od září 2009 oddělené místnosti pro nekuřáky, nebo musí být restaurace zcela nekuřácká. Tam, kde se prodávají jen nápoje, je na rozhodnutí majitele, zda bude jeho podnik kuřácký, či nikoli. V červnu 2013 byl zákaz kouření rozšířen také na obchodní domy.

SRBSKO - Zákon o zákazu kouření na veřejnosti byl schválen v listopadu 2010, podniky menší než 80 metrů čtverečních si mohou vybrat, zda budou kuřácké nebo nekuřácké, větší podniky musí mít oddělené prostory pro kuřáky.

ŠVÉDSKO - Od června 2005 platí zákaz kouření uvnitř budov, kde se servíruje jídlo a pití. Restaurace mohou mít zvláštní kuřácké místnosti, kde se ale jídlo ani pití podávat nesmí.

ŠVÝCARSKO - Od května 2010 platí federální zákon zakazující kouření v uzavřených veřejných prostorách a na pracovištích pro více osob. Restaurace a bary mohou zřídit kuřácké místnosti. Některé kantony mají příslušný zákon přísnější.

Zdroj: ČTK