Ministerstvo školství chce od příštího akademického roku zahájit dotační program na podporu pedagogických a lékařských fakult. Mezi tyto vysoké školy chce úřad rozdělit jednu miliardu korun. Ministryně Kateřina Valachová o tom v pondělí informovala v souvislosti s plánem ministerstev školství a zdravotnictví na zvýšení počtu lékařů v příštích letech.

Ministerstva společně s děkany lékařských fakult připravují materiál, který by měl navrhnout kroky pro navýšení počtu lékařů v Česku. Kvůli stárnutí a odchodům lékařů do důchodu totiž může podle odhadů ministerstva zdravotnictví po roce 2020 chybět 1500 až 2500 doktorů. Nejvyšší průměrný věk je u praktických lékařů pro děti a dorost, kde dosahuje zhruba 57 let.

Ministerstvo zdravotnictví by proto chtělo především navýšit počet absolventů lékařských fakult až o 25 procent. Podle jeho údajů ročně úspěšně dokončí studium na lékařských fakultách v ČR asi 1060 studentů, do praxe jich ale nastoupí jen část, která představuje asi 850 plných úvazků.

"Lékařské fakulty by měly omezit počty anglicky studujících absolventů a nahradit je těmi českými, ale to bude znamenat výrazný finanční výpadek," popsal jednu z možností navýšení studentů medicíny ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Podle něj budou fakulty potřebovat navíc zhruba 500 až 600 milionů korun.

Například na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci studuje podle jejího děkana Milana Koláře zhruba 1550 studentů, přičemž počet těch, kteří studují v angličtině, je do 25 procent.

Vysoké školy musí studium lékařských oborů podle předsedy Asociace děkanů lékařských fakult ČR Miroslava Červinky často dotovat z jiných zdrojů, například z výnosu za výuku v angličtině, za kterou studenti platí.

"Pokud bychom prostředky za tuto část výuky neměli, nemohli bychom garantovat kvalitu výuky," uvedl Červinka. Problém je podle Červinky také v kvalitě uchazečů o studium na lékařských fakultách. Fakulty se ale podle něj na opatřeních, která mají vést ke zvýšení počtu lékařů, chtějí podílet.

Zdroj: ČTK

 

Kategorie