Necelá třetina mladých ve věku 20 až 30 let v České republice žije u rodičů. Oni i jejich rodiče se shodují v tom, že se jedná o velký kompromis z obou stran a že toto soužití je pragmatické z finančního hlediska. Motivem mladých k odchodu do vlastního bytu nebo domu pak bývá nejčastěji vážný partnerský vztah.

Úspora peněz je podstatným argumentem pro bydlení s rodiči pro 97 procent mladých Čechů. Tři čtvrtiny z nich se bojí ztráty pohodlí, zhruba dvě třetiny dotázaných také nechtějí přijmout odpovědnost a rozhodovat o svém životě zcela samostatně. Pro 31 procent mladých je problematické i oslabení rodinných vazeb a vztahů.

Finanční hledisko je zcela rozhodující, uvědomují si ho rodiče i děti. Dvě třetiny rodičů udávají, že svým dětem na vlastní bydlení spoří. Průměrná částka, kterou dítě od rodičů při odchodu z domova dostane, je potom 130 000 Kč. Za ideální věk k osamostatnění považují obě skupiny 23 let, z hlediska životních milníků jde potom jednoznačně o ukončení studií.

Přibližně polovina mladých lidí uvádí, že je problematické navázat a udržovat partnerský vztah s někým, kdo ještě stále bydlí u rodičů. Čtvrtina dotázaných má v tomto ohledu osobní nepříjemnou zkušenost, většinou se jedná o vyrušení rodiči v intimní chvíli. Obvyklé jsou i konflikty o peníze nebo časté hádky o vedení soukromého života.

Pouze sedm procent dotázaných se domnívá, že pro dosažení vedoucích pozic v zaměstnání je výhodnější zůstávat bydlet s rodiči, naproti tomu 44 procent mladých je přesvědčeno o tom, že jim brzký odchod zajistí lepší startovací pozici v kariéře. Uznání lidí ve svém okolí je přitom podle dotazníků nejvýraznější aspekt, ve kterém mladým odchod z domova pomůže. Téměř polovina tázaných si potom nedokáže představit, že by jejich nadřízený v práci stále bydlel u rodičů.

 

Kategorie