Raná péče má v České republice již 25 letou tradici, jako komunitní služba úspěšně pomáhá rodinám s dětmi s postižením. Sociální model rané péče v ČR představuje profesionální, moderní a uznávaný systém v evropském i světovém srovnání a je z kompetenčního zákona správně ukotven v zákoně o sociálních službách.

Nevidím důvod, proč zasahovat do věcí, které fungují na vysoké profesionální úrovni. Neuvážené změny by mohly mít velmi negativní a nevratné dopady na rodiny s postiženými dětmi,“ uvedla náměstkyně ministryně pro řízení sekce sociální a rodinné politiky Zuzana Jentschke Stőcklová ke spekulacím o možných změnách v systému rané péče.
 
Raná péče se zaměřuje nejen na minimalizaci vlivu postižení dítěte při jeho vývoji, ale zejména na sociální začlenění dítěte a rodiny a jejich schopnost se s limitujícím postižením vyrovnat v přirozeném prostředí, tj. při zachování běžného způsobu života. Toho se nedá, jak ukázal historický vývoj v této oblasti, dosáhnout pouze prostřednictvím medicínského nebo pedagogického modelu, ale jen skrze takzvaný sociální model rané péče. Jedná se o multidisciplinární model, který překonává omezení resortního rozdělení péče a dokáže rodinám zprostředkovat komplexní pomoc z řady oborů najednou. Jako jediný vede k úspěšnému a úplnému sociálnímu začlenění dětí s postižením a rodin do společnosti.
 
V současné době poskytuje tuto sociální službu 47 poskytovatelů v 50 zařízeních ve všech krajích a pro všechny specifické druhy postižení dítěte, včetně například autismu a muskulární atrofie. Jejich služby ročně využívá 3 500 rodin. Všichni poskytovatelé jsou na vysoce profesionální úrovni a patří do mezinárodní a evropské sítě rané péče. Dobře funguje rovněž kontrola ze strany zadavatelů (státu, krajů a obcí), inspekce kvality sociálních služeb, zajištěna je i kvalitní metodologie se zpětnou vazbou rodičů.
 
Změny v systému rané péče, zejména její možné vyjmutí ze zákona o sociálních službách, by ohrozily současný dlouhodobě budovaný systém, zvýšila by se nedostupnost služby, rozpadly se profesionální týmy poskytovatelů péče. Ve svém důsledku by rodiče dětí s postižením ztratili možnost využívat moderní a profesionální službu a omezila se jejich možnost fungovat v přirozeném prostředí. Návratem k čistě pedagogickému nebo medicínskému modelu rané péče by se tato oblast vrátila o desítky let zpátky a ČR se vyřadila se ze společnosti vyspělých zemí, které výhod sociálního modelu rané péče využívají.
 
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Kategorie