Ochrana před chřipkou

Ochrana před chřipkou

V Česku dbá na ochranu před chřipkou 42 procent lidí, pět procent z nich se nechá očkovat. Většina Češek a Čechů jí víc ovoce a zeleniny, anebo polyká vitamínové preparáty a potravní doplňky.

Chřipkou onemocní v Česku každý rok deset až 30 procent obyvatel, v epidemii až polovina. Na chřipku a její následky zemřou ročně přes 2000 lidí. Podle průzkumu společnosti Walmark většina Čechů chřipku nepozná.

K typickým příznakům řadí přes 60 procent dotázaných rýmu. Tento mylný názor mají tři čtvrtiny mladých. Typickým příznakem není ani teplota do 38 stupňů Celsia, ačkoli to tvrdí přes 40 procent dotázaných. Chřipka naopak je typická vysokými horečkami a bolestí celého těla.

Nedostatečné znalosti přispívají k tomu, že lidé chřipku podceňují. K akutní podpoře imunity se doporučuje strava bohatá na zinek, vitamín C, případně doplňky stravy a výtažky z echinacey, kurkumy či černého bezu.

Účinnou formou prevence je očkování. V průzkumu ho ale jako hlavní formu ochrany uvedlo necelých pět procent respondentů od 18 do 65 let věku. Nejvíce jsou očkování nakloněni lidé mezi 54 a 65 lety, u mladších je spíše výjimečné.

Téměř 60 procent lidí v Česku žádná speciální opatření nepodniká, většina si prý posiluje imunitu celoročně. Jakoukoli prevenci bojkotuje 14 procent dotázaných, jsou smířeni s tím, že chřipkou onemocní. Naopak desetina lidí si je jista, že i bez prevence chřipku nedostane.

Lékaři doporučují lidem, kteří chřipkou onemocní, aby ji dostatečně vyleželi. Kdo se snaží ji přechodit, riskuje vážné komplikace, od zánětu srdečního svalu po zápal plic. Pacienti často chtějí přebít příznaky chřipky léky a chodit do práce. Za krátký čas přijdou znovu s vážnými komplikacemi.

Komplikace z přechozené chřipky ohrožují zejména děti, lidi nad 65 let, pacienty po transplantaci orgánů, diabetiky, astmatiky a kardiaky. Praktičtí lékaři se setkávají i s případy zánětu mozkových blan, způsobených virem chřipky. V extrémním případě může přechozená chřipka způsobit selhání srdce i u mladého sportovce a smrt.

Pokud člověk chřipkou onemocní, osvědčují se známé a stále účinné postupy, tj., více pít - voda odplavuje škodliviny. Ideální jsou bylinné čaje s citrónem a medem.

Kategorie