Předlohu o zavedení úplného zákazu kouření v restauracích a dalších zařízeních projedná sněmovní zdravotnický výbor. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček míní, že schvalování protikuřáckého zákona potrvá ještě měsíce. Ode dneška nesmí tabákové firmy uvádět na český trh cigarety bez obrazového varování před škodlivostí kouření.
Zrychlené schvalování normy už v úvodním kole, které navrhovala vláda, v úterý vetovaly opoziční kluby ODS a TOP 09, jak se očekávalo. V debatě vystupovali zejména kritici restrikce, avizovali návrhy úprav. Zamítnutí takzvaného protikuřáckého zákona už v prvním čtení nepožadoval nikdo.
 
Jeho původní verzi Sněmovna v květnu neschválila zejména kvůli postoji poslanců vládního hnutí ANO v souvislosti s jejím zmírněním pozměňovacím návrhem Marka Bendy (ODS), podle kterého by restauratéři mohli zřizovat kuřárny bez obsluhy. Nová norma ale obsahuje ostatní úpravy, které tehdy poslanci podpořili.
 
"Kouření prokazatelně škodí zdraví. Normální není kouřit, ale normální je nekouřit," řekl na podporu normy zpravodaj Jaroslav Krákora (ČSSD). Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) je nutné se zákonem pohnout, podotkl ale, že v klubu TOP 09 a Starostů jsou na něj různé názory.
 
"Jdeme z extrému do extrému," kritizoval předlohu Jan Klán (KSČM), ač je podle něho lépe propracovaná než původní verze. Klán avizoval hned čtyři pozměňovací návrhy, které by v různých variantách úplný zákaz kouření v restauracích zmírnily.
 
K obdobnému kroku je nachystán i Benda, podle kterého lidé kouřit nepřestanou. "Místo abychom jim dali odvětranou místnůstku, nutíme je, aby šli na ulici," řekl. Benda upozorňoval i na další ustanovení zákona, která pokládá za nelogická. Jde například o to, že restauratér by nesměl podat alkohol lidem, kteří už jsou "zjevně ovlivněni". Petr Bendl (ODS) se zastával nynější úpravy, kdy si může restauratér zvolit, zda bude jeho zařízení kuřácké, nebo nekuřácké.
 
"Vzájemně se nepřesvědčíme," komentoval diskusi ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Už dopoledne řekl, že věří tomu, že dolní komora "opravnou zkoušku" zvládne.
 
Zdravotnický výbor bude mít na projednání normy měsíc místo obvyklých dvou. Sněmovna nepodpořila Bendův ani Klánův požadavek, aby se předlohou zabývaly i ústavně-právní výbor a výbor pro veřejnou správu.
 
Takzvaný protikuřácký zákon předpokládá i další restrikce pro kuřáky. Například odebere možnost zřizovat kuřárny v kinech, divadlech, v koncertních a výstavních síních a ve sportovních halách. V restauracích sice předloha umožní používat vodní dýmky i elektronické cigarety, pro e-cigarety mají ale jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické.
 
Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří i na nekryté části zastávek hromadné dopravy a na zoologické zahrady, kde budou moci být kuřácké koutky. Kuřárny nadále budou moci být v nákupních centrech a na letištích.
 
Předloha omezí i alkohol, například - na rozdíl od cigaret - se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Restrikce ohledně alkoholu ale nebudou tak přísné, jak předpokládal původní návrh zákona. Prodejci nebudou moci nabízet alkohol na akcích určených převážně pro děti, při sportovních akcích budou ale moci mít v sortimentu vedle výčepního piva také víno. Zákaz bude platit vyjma dálkových a zájezdových spojů pro dopravní prostředky. Alkohol bude naopak povolen při takzvaných nostalgických nebo historických jízdách a při jízdách na objednávku.
 
Proti původnímu návrhu předloha zmírňuje omezení pro prodej alkoholu včetně lihovin v rámci různých trhů, slavností a jiných zábavních akcí. Na restauratéry i stánkaře ale dopadne nová povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu, byť by to byla kohoutková voda.
 
Na cigaretách se začnou objevovat varovné obrázky
 
Ode dneška nesmí tabákové firmy uvádět na český trh cigarety bez obrazového varování před škodlivostí kouření. Doprodej starých balení bude možný ještě tři měsíce. Novinku zavedla novela zákona o potravinách, zavedení normy v Evropské unii požadovali evropští zákonodárci. Obrazová varování jsou připravená ve 42 variantách ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Varování budou muset zabírat minimálně 65 procent obalu. Budou muset být i na elektronických cigaretách. Výrobci si stěžují, že na jejich zavedení měli málo času.
 
Vyhláška, která přesně definuje technické normy nových balení cigaret, se totiž ve sbírce zákonů objevila až v polovině prázdnin. "Čekali jsme na technické specifikace požadavků směrnice tak dlouho, jak jen to bylo možné. Avšak v rámci jasných termínů a našich informací, že budeme potřebovat nejméně šest měsíců na změnu produktů a přizpůsobení výrobních zařízení, jsme museli zahájit výrobu pouze na předpokladech vyplývajících ze samotného textu evropské směrnice," řekla mluvčí české pobočky Japan Tobacco International (JTI) Danica Siváková.
 
Nová legislativa také zakazuje prodávat malá balení pod 20 cigaret a tabák pod 30 gramů. Do roku 2020 budou zakázané mentolové cigarety. Podle odůvodnění vládní novely zákona by mělo zavedení důraznějšího varování před škodlivostí kouření snížit počet kuřáků v Česku o dvě až tři procenta, kritici jsou k tomu skeptičtí. "Legitimní podnikání bude zasaženo závažnými požadavky na změny obalů a zákazy celých produktových kategorií, což v podmínkách komplexního evropského trhu přinese výhody mezinárodním kriminálním strukturám, které okamžitě využijí vytvořené příležitosti," dodala Siváková.
 
Spotřeba cigaret v Česku v uplynulých letech podle ČSÚ postupně klesala, předloni došlo k mírnému navýšení na 1950 cigaret na obyvatele. Podle studie KPMG se v ČR loni spotřebovalo 14,72 miliardy cigaret, z toho třicetina jich byla nelegálních. Zhruba polovina nelegálních cigaret v Česku podle ní pochází z Běloruska a Ukrajiny. Český stát kvůli pašování přichází ročně na daních kolem 1,3 miliardy korun, celá Evropská unie pak loni podle studie přišla o 11,3 miliardy eur. Nejvíce nelegálních cigaret se loni vykouřilo v Pobaltí a v Řecku.
 
 
 
Němeček: Schvalování protikuřáckého zákona asi potrvá měsíce
 
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) věří, že "opravnou zkoušku" při schvalování protikuřáckého zákona Poslanecká sněmovna zvládne. Odhaduje ale, že projednávání bude trvat měsíce, nikoliv týdny.
 
Snahu o schválení návrhu v prvním čtení, tedy ve lhůtě do 90 dnů, ve Sněmovně blokuje část opozice. Koalice naopak doufala v to, že se jí první čtení podaří uzavřít ještě při aktuálním jednání.
 
Poslanci návrh, který ministerstvo zdravotnictví označuje za zákon na ochranu nekuřáků, projednávali podruhé. V květnu nebyl schválen, protože ho nepodpořili někteří poslanci ANO. Vadila jim možnost zavedení kuřáren v restauracích, kterou prosadil poslanec Marek Benda (ODS). Vládní partneři si stěžovali na opakované porušení koaliční smlouvy ze strany hnutí a hovořili o podlehnutí tabákové lobby.
 
Po koaličním jednání vláda vzápětí jednomyslně schválila návrh se zapracováním přijatých pozměňovacích návrhů kromě toho o kuřárnách v restauracích. Pro tento Bendův návrh, který napoprvé podpořili někteří poslanci ČSSD, by tentokrát neměl žádný sociálnědemokratický poslanec hlasovat.
 
Ministr věří tomu, že zákon na druhý pokus schválen bude. "Byl jsem ujištěn, že havárie v rámci klubu hnutí ANO se už nestane. Klub ANO to vyhodnotil jako věc, která by se neměla opakovat," řekl. Věří, že k podpoře přispěje i tlak veřejnosti.
 
Řada poslanců se na úterní jednání chystala znovu přijít s pozměňovacími návrhy, včetně Bendy (ODS), jehož návrh na zavedení kuřáren v restauracích byl oficiálním důvodem nesouhlasu některých poslanců se zákonem. "Nepochybně ho v druhém čtení předložím," řekl novinářům.
 
Předloha bude muset pravděpodobně opět absolvovat kompletní proceduru ve Sněmovně. I když Němeček doufá ve zkrácení lhůt pro diskusi, nemyslí si, že by projednání bylo rychlé. "Myslím si, že to bude v řádu měsíců, nikoliv týdnů," poznamenal.
 
Předseda ODS Petr Fiala v úterý na tiskové konferenci řekl, že projednání ve zrychleném řízení jeho strana odmítá. Takový návrh označil za absurdní. Podobným způsobem podle něj mají být projednávány pouze zákony, které nesnesou odkladu. Zástupci ČSSD a ANO naopak doufaly v to, že se jim podaří první čtení ve Sněmovně uzavřít ještě při aktuálním jednání. Byli proto připraveni zůstat ve Sněmovně déle než obvykle.
 
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý řekl novinářům před svým odletem na jednání do Polska, že je cílem vlády zákon do konce volebního období schválit. "Doufejme, že zvládneme obstrukce, protože část poslanců se zřejmě bude snažit zabránit tomu, aby byl schválen, ale myslím, že bychom tomu tlaku neměli ustupovat, neustupovat tabákové lobby," řekl premiér. Bylo by podle něj dobré, aby se ČR zařadila "po bok civilizovaných zemí".
 
Vládní návrh obsahuje zákaz kouření cigaret či doutníků v restauracích, ale také možnost kouřit tam vodní dýmky a elektronické cigarety. Zakazuje kouření na nekrytých zastávkách veřejné dopravy či v zoo s výjimkou vnějšího prostoru vyhrazeného ke kouření.
 
Zákon také upravuje zacházení s alkoholem. Původní návrh umožňoval na sportovní akci přístupné veřejnosti prodej a podávání alkoholických nápojů do 4,3 procenta objemového alkoholu, tedy piva. Poslanci normu zmírnili a povolení rozšířili i na víno. Lihoviny lze prodávat jen na veřejnosti přístupné slavnosti, tradiční, kulturní a taneční akci. Příležitostný prodej alkoholu původně navržený jen pro výroční trhy je po hlasování poslanců možný na jakémkoli trhu, tedy například i tzv. bleším.
 
Oproti původnímu znění se v upraveném návrhu také umožňuje prodej a podávání alkoholických nápojů i v dopravních prostředcích pro zájezdovou dopravu, cestovní ruch, nostalgické, historické a propagační jízdy a jízdy na objednávku.
 

Zdroj: ČTK