Ústavní soud zrušil část zákona o daních z příjmu. Zdanění penzí pracujícím důchodcům s dalšími příjmy přesahujícími 840.000 korun ročně bylo protiústavní. Případem se soud zabýval na základě návrhu skupiny 17 senátorů, podle kterých byl zákon v rozporu se zásadou rovnosti a zákazem diskriminace.

Zdanění podle zrušeného paragrafu dopadalo jen na ty penzisty, kteří mají dobré příjmy nad rámec důchodu, například ze závislé činnosti, podnikání či pronájmu. Drtivá většina důchodů se nedaní. Středeční nález se dotkne pouze minima lidí. Podle odhadů by se mohlo jednat zhruba o 2000 osob.

Senátoři ve stížnosti tvrdili, že „napadená právní úprava zdanění vyplácených důchodů a penzí pracujícím důchodcům s příjmy přesahujícími v kalendářním roce 840 000 Kč porušuje zásadu rovnosti a nediskriminace”. Ústavní soud jim dal za pravdu a dotčenou pasáž zrušil.

Významný nález k důchodům vynesl Ústavní soud již v roce 2010. S platností od 30. září 2011 zrušil výpočet důchodů, který byl méně výhodný pro lidi s vysokými platy. Soudci tak tehdy dali zapravdu názoru, že systém nebere dostatečně ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali, a tím pádem i odváděli státu do penzijního systému.

Zdroj: ČTK